175-lecie Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika (FOTO)
access_time 2010-12-20 12:28:27
Pracownicy Szpitala im. Edwarda Szczeklika obchodzili w piątek wieczorem jubileusz placówki. W tym roku, najstarszy tarnowski szpital świętuje 175-lecie działalności. Podczas uroczystości, Prezydent Ryszard Ścigała przekazał Dyrektorowi Szpitala symboliczne klucze do nowego Zakładu Opiekuńczo–Leczniczego.


Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Sztuki Mościce, wręczono odznaczenia państwowe i wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych. Gościem spotkania był profesor Andrzej Szczeklik, zawodowo kardiolog i pulmonolog a prywatnie najstarszy syn patrona szpitala.

Podczas uroczystości jubileuszu 175-lecia Szpitala Szczeklika, Prezydent Ryszard Ścigała przekazał Dyrektorowi Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika symboliczne klucze do nowego Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego. Mieści się on przy ul. Szpitalnej. Nowe pomieszczenia, mieszczące się co prawda na terenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ale wchodzące w struktury szpitala, przeszły już odbiór techniczny. Obecnie ruszają przetargi na zakup wyposażenia, i na wiosnę 2011 roku, ZOL będzie służył już mieszkańcom miasta.

Dzięki tej inwestycji powstanie nowoczesny, w pełni wyposażony Zakład Opiekuńczo - Leczniczy, w którym miejsce znajdzie ponad trzydziestu obłożnie chorych tarnowian, wymagających całodobowej opieki. Szacowany koszt inwestycji wyniesie ok. 900 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą w budżetu miasta.


Historia szpitala:
Tarnowski „stary szpital” został założony w 1835 roku w budynku nieczynnego, starego browaru księcia Sanguszki. Początkowo dysponował on jedynie 50 łóżkami dla chorych. Rozbudowa w latach 1860-1865, 1907–1913 i 1938 spowodowała, że tuż przed wybuchem II wojny światowej można było jednocześnie hospitalizować tam 300 pacjentów. W ciągu roku przyjmowano zaś około 5300 chorych.

Po II wojnie światowej zniszczony szpital odbudowano w latach 1945–1955. Liczba łóżek zwiększyła się do 634 – szpital stał się drugim pod względem wielkości w byłym województwie krakowskim. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych tarnowski szpital wzbogacił się o dwa kolejne pawilony.

Od 1997 roku Szpital funkcjonuje pod nazwą Specjalistyczny Szpital im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie. Proces przekształceń własnościowych Szpitala całkowicie zakończył się w 2000 roku i od tego czasu działalność skoncentrowana jest na lecznictwie zamkniętym. Szpital Szczeklika jest jednym z najstarszych w Małopolsce, ale jednocześnie jest jednym z najnowocześniejszych. Koszt przeprowadzonych w ciągu czterech ostatnich lat na modernizacji budynków i zakupu sprzętu medycznego przekroczył 17 mln. zł. Wszystkie zakupy i inwestycje wydanie wspiera budżet miasta Tarnowa.

Specjalistyczny Szpital im. Edwarda Szczeklika posiada 12 oddziałów szpitalnych, stację dializ, nowocześnie wyposażone sale operacyjne, pion diagnostyki medycznej, 12 poradni specjalistycznych. Rocznie w szpitalu hospitalizowanych jest ponad 15,5 tys. pacjentów, a łącznie z pacjentami przyjmowanymi w poradniach – 33 tysiące. W szpitalu w ciągu roku przeprowadza się 3 tys. zabiegów operacyjnych, wykonuje ponad 500 tys. badań laboratoryjnych oraz 40 tys. badań z zakresu diagnostyki obrazowej.

O jakości leczenia w Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika świadczą przyznawane jednostce nagrody. Tylko w tym roku tarnowska lecznica została uhonorowana ogólnopolskim certyfikatem „Szpital bez bólu” oraz Złotą Perłą Medycyny w kategorii szpitali wieloprofilowych do 400 łóżek.


Info: Urząd Miasta Tarnowa
Foto: www.175latszpitala.pl

Komentarze...