Pomoc powodzianom
access_time 2010-05-29 08:51:06
Caritas Diecezji Tarnowskiej zakupiła sprzęt i środki czystości służące do dezynfekcji domów po powodzi. Dary trafiają do poszkodowanych przez wielką wodę. Z różnych zakątków diecezji na tereny powodziowe cały czas docierają transporty z wodą, środkami czystości i odzieżą. Jak pomagać powodzianom - o tym, dyskutowali w piątek 28 maja w Tarnowie wicedziekani, proboszczowie oraz samorządowcy z terenów zalanych przez powódź. Spotkanie odbyło się z inicjatywy biskupa tarnowskiego i dyrekcji Caritas.

Z danych przekazanych przez księży z całej diecezji wynika, że prawie 3 tys. domów zostało zalanych lub podtopionych. Niebezpieczne stały się też osuwiska, które zagrażają ok. 80 budynkom mieszkalnym.

Biskup tarnowski Wiktor Skworc o powodzi:
lub ->POBIERZ


W wyniku powodzi ucierpiało 61 parafii z 15 dekanatów. Caritas i samorządy będą współpracować przy organizacji pomocy powodzianom, aby wspierać ludzi, którzy często stracili dorobek całego życia.

-W diecezji powstały centra, które będą koordynować, aby pomoc docierała do wszystkich poszkodowanych. Stworzyliśmy także listę dekanatów, które obejmują patronatem parafie i dekanaty, które ucierpiały podczas powodzi. W ten sposób dary powinny równomiernie trafiać do poszkodowanych. Zaapelowałem także do samorządów i księży o pomoc ludziom, zwłaszcza starszym w wypełnianiu formalności przy staraniu się o ubezpieczenie i zasiłki dla powodzian - mówi ks. Ryszard Podstołowicz dyrektor Caritas.

Mówi ks. Ryszard Podstołowicz dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej:
lub ->POBIERZ


Caritas Diecezji Tarnowskiej przeznaczyła na pomoc powodzianom już ponad 750 tys. zł. Zakupiono 250 osuszaczy za sumę ponad 300 tys. zł, natomiast specjalistyczne środki czystości do dezynfekcji kosztowały ponad 125 tys. zł. Ponadto Caritas Polska przekazała 10 sztuk specjalistycznego sprzętu służącego do czyszczenia ścian.

Po pracach porządkowych, Caritas planuje uruchomić pomoc długofalową. Będzie ona polegała na remoncie i budowie domów, zakupie niezbędnych sprzętów gospodarstwa domowego oraz opału i karmy dla zwierząt.

Caritas nie zapomni też o dzieciach powodzian. W najbliższym czasie ma ruszyć "Zielona Szkoła", aby uczniowie mogli kontynuować naukę. Turnusy mogą zostać zorganizowane w Gródku nad Dunajcem i w Czchowie. Dla dzieci powodzian zostaną także zorganizowane turnusy wakacyjne.

Skala pomocy zależy także od hojności diecezjan. W niedzielę 30 maja, składka zebrana w kościołach zostanie przeznaczona na pomoc powodzianom.

Tymczasem już ponad 20 firm z całego regionu włączyło się do akcji zorganizowanej przez Radio RDN Małopolska. Firmy sprzedające materiały remontowe i budowlane udzielają specjalnych rabatów dla poszkodowanych przez powódź.


Zdjęcia: Grzegorz Golec
Info: Przygotowała Ewa Biedroń - Diecezjalny Serwis Informacyjny

Komentarze...