Wykład Sebastiana Cichockiego w Galerii Miejskiej - 22 czerwca
access_time 2010-06-21 15:13:02
Już jutro (wtorek, 22 czerwca) zapraszamy do Galerii Miejskiej na spotkanie w ramach cyklu Alfabet Polski 2. Sebastian Cichocki wygłosi wykład "Problemy z zapamiętywaniem nowego materiału, czyli w poszukiwaniu polskiego pierwiastka w sztuce XXI wieku." Początek spotkania o godz. 18.00.

Czy istnieje coś takiego jak "polski pierwiastek" obecny we współczesnej sztuce, bez względu na narodowość artysty, jak i tradycję do której się odwołuje? Gdzie drzemie owa polskość? W mesjanistycznym poczuciu bycia narodem obciążanym dziejową misją, nacjonalizmie, niewyrównanych rachunkach krzywd czy też w starych traumach, których nigdy nie było nam dane należycie przepracować?

Za pomocą sztuki i instytucjonalnego narzędzia jakim jest muzeum, uczymy się zapamiętywać, konstruować historyczne kanony ale i doskonalić się w sztuce zapominania. Rzeczy, jak i towarzyszące im narracje, znajdują swe miejsce w lub poza historią, przetasowane za pomocą ekspozycyjnych roszad, peregrynacji pomiędzy salą wystawienniczą a magazynem, czy też siły uwikłania w mechanizmy legitymizacji władzy i prestiżu. Prezentowane podczas wykładu prace - w tym także artystów zagranicznych, jak i polskich mieszkających i tworzących poza Polską - odnoszą się do procesu przełamywania oficjalnie funkcjonujących narracji historycznych, jak i metod kreowania własnych, prywatnych biografii. Artyści świadomi muzealnych strategii, dokonują manipulacji na języku i pamięci, wskazując na to co i jak ma zostać zapamiętane - niezależnie od tego czy będzie to powszechnie obowiązująca retoryka "narodu wybranego" czy osobiste mitologie.

Sebastian Cichocki (ur. 1975) jest kuratorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, autorem tekstów krytycznych i fikcji literackich o sztuce. Redaktor pism "Muzeum" i "Format P". Zajmuje się m. in. badaniem wpływu tradycji konceptualnej na sztukę współczesną, oraz testowaniem medium /książki i tekstu jako potencjalnej przestrzeni wystawienniczej. Wybrane wystawy: "Monika Sosnowska. 1:1" w Pawilonie Polskim na 52. Biennale Sztuki w Wenecji, "Yane Calovski i Hristina Ivanoska. Oskar Hansen's Museum of Modern Art" - CSW Kronika w Bytomiu, "Something Must Break" podczas Off Festival w Mysłowicach, "Vedo Cose Che Non Ci Sono" w Instytucie Polskim w Rzymie, "Early Years" w KW Institute for Contemporary Art w Berlinie. Kurator Parku Rzeźby na warszawskim Bródnie.

Biuro Wystaw Artystycznych - Galeria Miejska w Tarnowie, Instytucja Kultury Miasta Tarnowa
ul. Rynek 4, tel. +48 146888820, www.gm.tarnow.pl


Info: Galeria Miejska w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A