Diecezja tarnowska dziękowała za 35 lat posługi biskupa Władysława Bobowskiego
access_time 2010-02-08 12:41:47
Diecezja tarnowska dziękowała w sobotę 6 lutego za 35 lat posługi biskupa pomocniczego Władysława Bobowskiego. W uroczystości w Bazylice Katedralnej w Tarnowie wzięli udział biskupi, kapłani, siostry zakonne i licznie zgromadzeni świeccy. Z okazji rocznicy, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk wystosował specjalny list do jubilata.

W dokumencie jest nawiązanie do przyjęcia przez Ojca świętego rezygnacji z pełnionego urzędu biskupa pomocniczego i przejścia na emeryturę. Papież złożył biskupowi podziękowania za posługę kapłańską i biskupią.

Wniósł ks. biskup nieoceniony wkład w pasterzowanie tej szczególnie bogatej w powołania diecezji, wspomagając jej kolejnych biskupów diecezjalnych. Wizytacje kanoniczne, udzielanie sakramentu bierzmowania, praca w kurii, seminarium i w Instytucie Teologicznym, pełnienie urzędu wikariusza generalnego to tylko niektóre posługi, które z zaangażowaniem pełnił ks. biskup dla dobra wiernych diecezji tarnowskiej - czytamy w dokumencie.

W liście są także słowa uznania za wkład w prace Episkopatu Polski, a zwłaszcza w Komisji Duszpasterstwa Młodzieży, Komisji Duszpasterstwa Turystycznego, Komisji ds. Zakonnych i Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Nuncjusz podziękował biskupowi za apostolski trud i poprosił, aby nadal wspomagał doświadczeniem i radą, diecezję tarnowską i Konferencję Episkopatu Polski.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Wiktor Skworc, który dziękował swojemu współpracownikowi za wierną posługę Bogu i ludziom.

Mówią uczestnicy uroczystości :
lub ->POBIERZ


Pasterz Kościoła tarnowskiego podziękował biskupowi, że "ze swego słownika wykreślił słowo "nie", jeśli chodzi o kapłańskie posługiwanie; byłeś zawsze kapłanem i biskupem na "tak" wobec wezwań Boga i ludzi" - mówił biskup ordynariusz.

Biskup Skworc podkreślił ponadto, że biskup senior "pozostaje w łodzi Kościoła tarnowskiego", życzył także, aby Bóg obdarzył go potrzebnymi siłami, by nadal służył Kościołowi.

Mówi biskup tarnowski Wiktor Skworc:
lub ->POBIERZ


Na zakończenie uroczystości biskup Władysław Bobowski powiedział, że jubileusz jest okazją, aby uświadomić sobie wielkość Bożego daru i odpowiedzialność, która z tym darem się wiąże.

Prawie wszystko, co mamy, jest darem. Darem jest życie, wychowanie, wykształcenie, wiara, powołanie. Dziękuję Bogu za wszystkie dary szczególnie za powołanie i pomoc by być darem i służyć ludziom. W dzieciństwie mama polecała mi, bym się modlił o Boską miłość i ludzką przyjaźń. To piękny program na życie. Naszym zadaniem jest modlić się o to, abyśmy na Bożą miłość umieli odpowiadać miłością i abyśmy z miłością odnosili się do innych - mówił jubilat. Biskup powiedział też, że doświadczył wiele ludzkiej życzliwości i dlatego dziękował za wszelkie oznaki dobra i za modlitwę w ciągu 35 lat jego posługi jako biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej.

Mówi biskup Władysław Bobowski - fragment przemówienia z uroczystości :
lub ->POBIERZZdjęcia: Grzegorz Golec
Przygotowała Ewa Biedroń - (DSI) Diecezjalny Serwis Informacyjny

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A