„Lourdes” - 18 marca w Kinie Marzenie
access_time 2010-03-12 11:06:02
Miasto, które zasłynęło rozlicznymi cudownymi uzdrowieniami uznanymi przez Kościół Katolicki. Miasto, w którym utworzono Urząd Medycznego Nadzoru Sanktuariów oraz Międzynarodowy Komitet Medyczny, składające się z najwybitniejszych przedstawicieli medycyny. Opowieści o podróży do budzącego tak wiele emocji miejsca podjęła się młoda austriacka reżyserka Jessica Hausner w swoim najnowszym filmie „Lourdes”.

Główna bohaterka przykuta do wózka inwalidzkiego nieuleczalną chorobą, szuka ucieczki od izolacji i poczucia niesprawiedliwości. Z nadzieją na uzdrowienie, udaje się na pielgrzymkę do tytułowego sanktuarium. Towarzyszami jej podróży są ludzie skazani na cierpienia zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nie brak jednak i osób zupełnie zdrowych. Wszyscy szukają drogi, która prowadziłaby do rozwiązania ich problemów i realizacji marzeń.

Film został uhonorowany na festiwalu w Wenecji nagrodą krytyki filmowej FIPRESCI oraz otrzymał Grand Prix 24. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Środowisko filmowe oraz widzów zachwyciła dojrzałość myśli autorki. Jessica Hausner zrezygnowała z subiektywnego i emocjonalnego podejścia do kwestii wiary, skupiając się na, ukrytych w obrazach, pytaniach o zasady rządzące światem. Obserwując relacje łączące bohaterów, wraz z autorką rozważamy przypadkowość bądź determinizm, sprawiedliwość lub okrucieństwo. Dzięki ograniczeniu świata przedstawionego do zamkniętego systemu, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich filmach reżyserki: „Lovely Rita” (2001) i „Hotel” (2004), możemy ocenić związek pomiędzy tożsamością jednostki, a rolą człowieka w społeczeństwie.

Nie mniej istotną rolę w ostatecznym odbiorze filmu odgrywa łamiące schematy przedstawienie ludzi dotkniętych cierpieniem. Hausner nie usprawiedliwia wad swoich bohaterów niepełnosprawnością. To pełnowymiarowe postaci z krwi i kości, posiadające zarówno najbanalniejsze przywary, jak i najszlachetniejsze zalety. Tym samym autorka łamie stereotypowe stwierdzenie o „uszlachetniającym cierpieniu”, przyglądając się nurtującemu ją problemowi z bliższej perspektywy.

Reżyseria: Jessica Hausner
Scenariusz: Jessica Hausner
Zdjęcia: Martin Gschlacht
Obsada: Sylvie Testud (Christine), Gerhard Liebmann (Pater Nigl), Bruno Todeschini (Kuno), Irma Wagner (Pilgerin)
Dystrybucja: Gutek Film
Czas trwania: 96 min.

„Lourdes” to film przenikliwy, w którym dojrzała treść łączy się z przemyślaną i dopracowana formą. Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich jednorazową projekcję tego dzieła, która odbędzie się 18 marca 2010 r. o godzinie 18,30 w kinie Marzenie.


Info: Tarnowskie Centrum Kultury

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A