Lwy lepsze od Jaskółek
access_time 2010-06-25 14:58:26
Wczoraj w zaległym spotkaniu pomiędzy Włókniarzem Częstochowa a Tauronem Azoty Tarnów, lepsi okazali się gospodarze. Zawody zostały przerwane po 11. biegu z powodu opadów deszczu. W tym momencie Lwy prowadziły 38 - 28. Wśród gospodarzy najlepiej spisał się Rune Holta - zdobywca 10 punktów i 2 bonusów, a w tarnowskiej ekipie najwięcej punktów zdobyli Krzysztof Kasprzak i Sebastian Ułamek, którzy zakończyli spotkanie z dorobkiem 7 "oczek".

Wczorajszy mecz rozpoczął się z opóźnieniem, ponieważ gospodarze starali się doprowadzić tor do dobrego stanu po opadach deszczu. Sędzia nakazał dosypanie świeżej nawierzchni, co w połączeniu z opadami utrudniło bezpieczną jazdę zawodnikom.

Spotkanie zaczęło się od dobrego startu częstochowskich juniorów - Taia Woffindena i Borysa Miturskiego, których rozdzielić zdołał Szymon Kiełbasa. Niestety jadący na ostatniej pozycji Jakub Jamróg popełnił błąd i upadł. Bieg został przerwany, a w powtórce gospodarze pewnie wygrali 5 - 1. Druga gonitwa zakończyła się wygraną Krzysztofa Kasprzaka, który po dobrym starcie nie miał problemów z dowiezieniem 3 punktów do mety. Na mecie za jego plecami zameldowała się para Włókniarza - Peter Karlsson i Rafał Szombierski, a ostatnie miejsce zajął Tomasz Jędrzejak.

W trzeciej gonitwie atomowym startem popisał się Jesper Monberg, a o złym stanie toru przekonał się Jonas Davidsson. Duńczyk prowadził od początku biegu, jednak musiał uważać na Szweda, który próbował się przedrzeć na prowadzenia. Na trzecim okrążeniu zawodnik Lwów popełnił błąd i upadł na tor. Na szczęście upadek był nie groźny i Davidsson zdołał zejść z toru, dzięki czemu sędzia nie musiał przerwać gonitwy.

Po czterech biegach obie drużyny miały na swoim koncie po 12 punktów i wiadomo było, że o końcowym wyniku może decydować każdy bieg. W piątej odsłonie dnia szczęście uśmiechnęło się do Jaskółek - kapitalnym startem popisał się Krzysztof Kasprzak, jednak Tomasz Jędrzejak jechał na ostatniej pozycji. Gdy wydawało się, że Ogór przywiezie do mety drugie zero, defekt na drugiej pozycji zaliczył Sławomir Drabi i Unia Tarnów wyszła na dwupunktowe prowadzenie.

Radość tarnowskich kibiców trwała niestety tylko chwilę - już w następnym wyścigu na pierwszym wirażu upadł Jesper Monberg, za co został wykluczony. Osamotniony Bjarne Pedersen, który był dziś cieniem zawodnika z ubiegłego sezonu, nie był w stanie nawiązać walki z Taiem Woffindenem i Rune Holtą. Kolejna gonitwa zakończyła się niespodziewanym zwycięstwem Rafała Szombierskiego, jednak Sebastian Ułamek i Szymon Kiełbasa pokonali Petera Karlssona.

Dwa kolejne biegi zakończyły się podwójną przegraną, o tyle bolesną, że w obu jechał niepokonany do tego czasu Krzysztof Kasprzak. W gonitwie ósmej po raz kolejny świetnie zaprezentowała się para Woffinden - Holta, która nie pozostawiła szans przeciwnikom i wyprowadziła Włókniarz na sześciopunktowe prowadzenie. Reakcja tarnowskiego sztabu była natychmiastowa - w dziewiątym biegu trener Wardzała zastosował rezerwę taktyczną - Krzysztof Kasprzak za Bjarne Pedersena. Start wygrał Rafał Szombierski, jednak za jego plecami pojawił się Jesper Monberg. Duńczyk popełnił dwa błędy, w wyniku których spadł na ostatnią pozycję i nie kontynuował jazdy.

W biegu dziesiątym i jedenastym tarnowianie zdołali tylko zremisować i przegrywali już dziesięcioma punktami. Start biegu dwunastego wygrał Krzysztof Kasprzak, a jadący przy krawężniku Szymon Kiełbasa wysunął się przed Borysa Miturskiego. Niestety w wejściu w pierwszy wiraż motocykle młodzieżowców sczepiły się i obaj upadli, "zabierając" po drodze Jonasa Davidssona. Wychowanek Unii szybko wstał o własnych siłach, niestety zawodnicy Włókniarza zostali odwiezieni do szpitala. Po tym zdarzeniu nastała przerwa w zawodach, a sędzia w związku z nasilającymi się opadami zadecydował o przerwaniu meczu.

Wczorajsze spotkanie było ważne dla obu drużyn. W ekipie gospodarzy bardzo dobry występ zaliczyli Tai Woffinden i Rune Holta, oraz Rafał Szombierski, który niewątpliwie zaskoczył wielu kibiców i swoich rywali. Wśród Jaskółek świetny początek miał Krzysztof Kasprzak i Jesper Monberg, niestety w następnych gonitwach obniżyli swoje loty. Nie można mieć większych zastrzeżeń do jazdy Sebastiana Ułamka i Szymona Kiełbasy, chociaż jedno zwycięstwo na koncie Seby nie jest wynikiem powalającym na kolana. Największym zmartwieniem jest jednak bezbarwna jazda Tomasza Jędrzejaka i Bjarne Pedersena.

Tarnowianie przegrali różnicą 10 punktów. Nie jest to strata niemożliwa do odrobienia w rewanżowym spotkaniu, więc sprawa bonusu wydaje się być otwarta. Można gdybać, co by było gdyby pojechał Martin Vaculik lub gdyby sędzia nie przerwał spotkania. Ważne jest jednak to, że tarnowianie nie stracili zbyt dużo do Lwów, oraz to, żeby z częstochowskiego szpitala napłynęły dobre wieści. Trzymamy kciuki nie tylko za rewanżowe spotkanie, ale także za zdrowie Borysa i Jonasa!