Rok 2010 – obchody Roku Miasta Tarnowa
access_time 2010-01-04 12:54:32
7 marca 1330 roku król Władysław Łokietek nadał wojewodzie krakowskiemu Spycymirowi przywilej zezwalający lokować miasto Tarnów na prawie niemieckim. W 2010 roku przypada 680 rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji Urząd Miasta przygotował bogaty program imprez i wydarzeń kulturalnych.

Wstępem do obchodów rocznicy lokacji miasta będzie XIII Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce – wspólne przedsięwzięcie Kościoła Tarnowskiego, środowisk żydowskich i Urzędu Miasta Tarnowa, mające na celu budowanie porozumienia i dialogu polsko - żydowskiego. W ramach przedsięwzięcia w dniach 16-18 stycznia, obędzie się szereg wystaw i koncertów, Wydział Marki Miasta wyda „Wiadomości Tarnowskie”, z Tarnowa na żywo wyemitowany zostanie program „Między Ziemią, a Niebem”, a TVP Kraków zarejestruje koncert Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses i Azi Schwart (min. Kantor Synagogi Park Avenue w Nowym Yorku i Synagogi w Palm Beach na Florydzie).

Oficjalna inauguracja obchodów Roku Miasta będzie miała miejsce już 8 marca na tarnowskim Rynku, gdzie odbędzie się, stylizowana na wzór historycznych obrad rajców, uroczysta Sesja Rady Miejskiej. 8 marca to także spotkanie członków Komitetu Honorowego, wręczenie statuetki „Ambasador Tarnowa”, „Tarnowskich Wen” dla dziennikarzy, a także premierowa publiczna prezentacja Encyklopedii Tarnowa i koncert GOS.pl.

Najwięcej okolicznościowych wydarzeń przygotowano na drugą połowę 2010 roku. W czerwcu w TCK planowane jest otwarcie interaktywnej wystawy Tarnowa przyszłości „Na zawsze Tarnów”. W ramach obchodów Dni Tarnowa (4-6 czerwca), odbędzie się wielki koncert plenerowy „Miasto Tarnów od 1330 roku”. „Zderzenia 2010” będą impreza wyjątkową, a każdy, nawet najbardziej wybredny amator kultury znajdzie coś dla siebie.

II Małopolski Festiwal Smaków, Jarmark Galicyjski, Olimpiada Przedszkolaków, imprezy plenerowe i klubowe, koncerty, wystawy i wydarzenia sportowe, to tylko niewielka cześć atrakcji przygotowanych na czerwiec przez Urząd Miasta, instytucje kultury Miasta Tarnowa i Pałac Młodzieży. Z obchodami rocznicy nadania praw miejskich Tarnowowi zbiega się 170 – lecie powstania Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie, jednego z najstarszych szpitali w Małopolsce, również na czerwiec zaplanowano z tej okazji uroczystości jubileuszowe.

W lipcu w Tarnowie zagości plenerowa ekspozycja sztuki współczesnej (min. Jan Głuszak, Wilhelm Sasnal). Na przełomie września i października na tarnowskim Rynku wręczone zostaną nagrody w finale plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski”. Spotkanie uświetnią goście z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W październiku planowane jest również uroczyste otwarcie Tarnowskiego Teatru, oraz XIV Festiwal Komedii Talia, w ramach którego, oprócz spektakli festiwalowych, przewidziano działania uliczne – akcje tematyczne nawiązujące do historii Tarnowa.

30 października zwołana zostanie Uroczysta sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu Tarnowskiego z okazji 680 rocznicy lokacji miasta oraz odzyskania niepodległości przez Tarnów. W programie sesji znajdzie się min. wręczenie Nagrody im. Tadeusza Tertila, oraz Sesja Historyczna „Złote Lata Tarnowa” z udziałem znawców historii miasta. Zwieńczeniem kulturalnych obchodów Roku Miasta, będzie ArtFest – festiwal sztuki, tradycyjnie już zapowiedziany na listopad i grudzień.


Info: Urząd Miasta Tarnowa

Komentarze...