Edyta Ropek zdobyła Puchar Polski 2009!
access_time 2009-12-16 11:48:24
W miniony weekend we Wrocławiu odbyła się finałowa edycja Pucharu Polski 2009 w konkurencji wspinaczki na czas. Tarnowianka Edyta Ropek po raz dwudziesty ósmy w swojej karierze zwyciężyła w rywalizacji kobiecej w zawodach krajowych!

Zawody rozegrano w największym w Polsce centrum wspinaczkowym Eiger, które mieści się przy ulicy Fabrycznej 10 i 13. Najlepsi polscy biegacze rywalizowali na nowo powstałej ścianie wspinaczkowej, która z wysokością ponad piętnastu metrów i wymagającymi drogami wspinaczkowymi, zagwarantowała emocjonującą rywalizację w czasówkach. Zawody rozegrane zostały w klasycznej formule – do klasyfikacji liczyła się suma czasów z dwóch dróg. Na starcie stawiła się cała krajowa czołówka zawodników w tej konkurencji, co zagwarantowało wysoki poziom widowiska sportowego.

Studentka tarnowskiego PWSZ, po raz kolejny w swojej karierze pewnie sięgnęła po Puchar Polski. W biegu finałowym Edyta zmierzyła się z zawodniczką Skarpy Lublin Moniką Prokopiuk. Był to najszybszy bieg rywalizacji kobiet na tych zawodach, Monika uzyskała czasy na obu drogach 16,51 s i 13,77 s, co dało jej łączny wynik 30,28 s., zaś Edyta wykręciła 12,22 s. i 12,88 s, co dało w sumie 25,1 s. i zapewniło wygraną zawodniczce Tarnovi. W biegu o trzecie miejsce zmierzyły się Karina Mirosław i Klaudia Buczek, zwyciężyła ta ostatnia z łącznym czasem 34,98 s. do 36,86 s.

W zmaganiach mężczyzn w biegu finałowym rywalizowali ze sobą zawodnik SMG Lubin Łukasz Świrk i zawodnik MKS Tarnovia Tomasz Oleksy. Na pierwszym stopniu podium stanął nasz brązowy medalista Pucharu Świata w Val di Daone Łukasz Świrk, który pokonał Tomka Oleksego stosunkiem czasów 17,76 s. do 20,37 s. W walce o trzecie miejsce zmierzyli się zawodnicy tarnowskich klubów, Jędrzej Komosiński z KU AZS PWSZ Tarnów i Maciej Kalita z MKS Tarnovia. Pewnie zwyciężył Jędrzej, który zdeklasował swojego przeciwnika, uzyskując łączny czas z obu dróg 18,02 s. do 22,85 s.

We Wrocławiu wręczono również trofea za całokształt rywalizacji w sezonie 2009. Po trzech edycjach wliczających się do klasyfikacji Pucharu Polski, w Lublinie, Tarnowie i Wrocławiu w rywalizacji kobiecej zwyciężyła Edyta Ropek, na drugim miejscu uplasowała się Monika Prokopiuk, a trzecia była Klaudia buczek. W zmaganiach mężczyzn zwyciężył reprezentant MKS Pałac Młodzieży Tarnów, Jakub Pociecha – tegoroczny Mistrz Polski z Tarnowa, drugi był Łukasz Świrk, a na trzeciej pozycji uplasował się Maciej Kalita.

Teraz przed zawodnikami zimowa przerwa, sezon 2010 rozpocznie się w kwietniu od Pucharu Świata w włoskim Trento.

Organizację zawodów wsparli: Polski Związek Alpinizmu, Skalnik – sieć sklepów górskich, wydawnictwo Sudetica Verticalia, Tilak, Marmot, The North Face, Fixe Climbing Material, Evolve, DJshop.pl, Żywiec.

Patronat medialny: TVN24, Magazyn Górski.