mady-baby.edu
access_time 2009-11-26 13:11:09
29 listopada kolejna premiera w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego, tym razem będzie to sztuka młodej autorki Gianiny Cărbunariu "mady-baby.edu" wyreżyserowana przez Krzysztofa Prusa. To historia trójki młodych Rumunów, którzy w ramach emigracji zarobkowej trafiają do Irlandii i tam próbują sobie ułożyć nowe życie. Spektakl ze względu na swoją drapieżność i przytłaczające realia życia jest przeznaczony tylko dla widzów dorosłych.

To pierwszy tak przejmujący tekst odkąd objąłem dyrekcję w Solskim - mówi Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny. Jest brutalny, bo życie brutalnie obchodzi się z tymi, którzy zawierzają złu w miejsce dobra. Nieprzypadkowy jest też przecież plakat do spektaklu autorstwa Marka Mikulskiego, który wykorzystuje znany motyw z twórczości Francisco Goy'i.

Spektakl wystawiany jest gościnnie na scenie Tarnowskiego Centrum Kultury, a piwniczna sceneria - w zamierzeniach twórców - potęguje przygnębiające wrażenie trudnych losów emigrantów. Pierwszą, niekontrolowaną myślą było przerobić realia na polskie. Sytuacja młodych Rumunów przypomina polskie doświadczenia w Irlandii. Charakter - ta mieszanka kompleksów okryta pancerzem narodowej dumy - tym bardziej. Paradoksalnie postanowiłem zachować rumuńskie realia, by tym dosadniej opowiedzieć o nas - podkreśla reżyser Krzysztof Prus.

Autorka Gianina Cărbunariu to absolwentka wydziału filologii rumuńsko - francuskiej Uniwersytetu w Bukareszcie oraz Uniwersytetu Sztuki Teatralnej i Filmowej im. Iona Lucy Caragiale. Od 2002 r. zajmuje się reżyserią, w jej dorobku znalazły się między innymi inscenizacje sztuk Matei Vişnieca czy Franza Xavera Kroetza, które wystawiano m.in. na festiwalu w Dublinie, Montrealu, Paryżu, a także na festiwalu Kontakt w Toruniu w 2005r. W 2002r. założyła m.in. z Andreeą Valean i Iulią Popovici, stowarzyszenie dramAcum, którego celem jest promocja i popularyzacja współczesnej dramaturgii rumuńskiej. Tekst "mady - baby.edu" (znany również pod tytułem "Kebab") powstał podczas warsztatów teatralnych w Royal Court w 2005r., a jego inscenizacja, przygotowana przez autorkę gościła w Niemczech i we Francji, a prapremiera odbyła się w 2005r. w Teatrze Foarte Mic w Bukareszcie.

Przekładu tekstu dokonała Beata Podgórska, wyreżyserował go Krzysztof Prus, scenografię, kostiumy oraz projekt plakatu opracował Marek Mikulski. W inscenizacji zobaczymy Patrycję Szwarc (gościnnie), Andrzeja Popiela oraz Michała Wiśniewskiego (gościnnie). Inspicjentem, suflerem jest Krystyna Fudyma.


Info: Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A