Mężczyźni z "Talią"
access_time 2009-10-19 08:49:39
Krystyna Janda swoim występem jako Shirley Valentine zakończyła XIII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia w Tarnowie. Sześć spektakli konkursowych oraz trzy towarzyszące obejrzało prawie 4 tysiące osób. Zdaniem publiczności, która przyznawała w tym roku po raz pierwszy Grand Prix, najlepszym spektaklem okazał się "Wszystko o mężczyznach" Teatru Ludowego z Krakowa. Nagrody indywidualne otrzymali: Hanna Śleszyńska, Szymon Sędrowski, Bartek Kasprzykowski oraz Robert Talarczyk.

Zwycięski spektakl "Wszystko o mężczyznach" autorstwa Miro Gavrana wyreżyserowany przez Tomasza Obarę zdobył 1211 pkt. Występują w nim sam reżyser Tomasz Obara, a partnerują mu Krzysztof Górecki i Piotr Pilitowski. Spektakl miał swoją premierę 17 maja 2008 roku. Przedstawia męski świat, wykreowany ze strzępów rozmów podsłuchanych w siłowni, deklaracji składanych przy kieliszku, buńczucznych gróźb mafiosów z półświatka, nie do końca twardych męskich rozmów, w sytuacjach, kiedy staje się wobec utraty najbliższych.

Drugie miejsce zajął spektakl Teatru Capitol "Pomalu, a jeszcze raz!" Igora Sebo otrzymując 1118 pkt. Trzecim w kolejności był spektakl "Zazdrość" Esther Vilar w reżyserii Moniki Powalisz (otrzymał 1055 pkt.) W głosowaniu publiczności oddano 1326 głosów, a każdy wartościował oceniane spektakle wg szkolnej skali ocen od 1 do 5.

Dyrekcja festiwalu przyznała także nagrody indywidualne dla:

- Hanny Śleszyńskiej, za okraszoną urokiem doświadczonej na wielu płaszczyznach aktorki, rolę w spektaklu "Pomalu, a jeszcze raz!" w reżyserii Roberta Talarczyka przygotowanej przez Teatr Capitol z Warszawy (nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł).

- Szymona Sędrowskiego, za skompresowaną w czasie i przestrzeni rolę aktorską w spektaklu "Kamienie w kieszeniach" Marie Jones w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego Sceny Prapremier InVitro w Lublinie (nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł).

- Bartka Kasprzykowskiego, za poddaną dyktaturze oszczędnej scenografii rolę aktorską w spektaklu "Kamienie w kieszeniach" Marie Jones w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego Sceny Prapremier InVitro w Lublinie (nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł).

- Roberta Talarczyka, za wyszukaną reżyserię historii o "napadzie" z nadzieją na dobre zakończenie spektaklu "Pomalu, a jeszcze raz!" przygotowanego przez Teatr Capitol z Warszawy (nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł).

Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA organizowany jest przez Tarnowski Teatr od 1997 roku. Finansowany jest z budżetu miast Tarnowa oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, sponsorem głównym była firma TAURON - Polska Energia. Tytularnym mecenasem teatru jest Karpacka Spółka Gazownictwa.


Zdjęcia: Paweł Topolski
Info: Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego

Komentarze...