Taneczna lekcja - nauczyciel V LO laureatem II miejsca w konkursie Gazety Wyborczej
access_time 2009-10-16 15:15:38
Mgr Marcin Zaród, nauczyciel V Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Tarnowie został laureatem II miejsca w konkursie Gazety Wyborczej na najlepsze zajęcia dodatkowe poszerzające zainteresowania uczniów w ramach tzw. "19 godziny". Konkurs obejmował swoim zasięgiem Polskę południowo-wschodnią. Nagroda została przyznana za zajęcia tańca towarzyskiego z elementami języka angielskiego.

W kursie tańca uczestniczą uczniowie klasy I D oraz II D. Zajęcia te doskonale wykorzystują rosnącą popularność tańca, propagowanego przez programy telewizyjne typu „Taniec z Gwiazdami” czy „You Can Dance”. Program wprowadzania tańca towarzyskiego do szkół publicznych opiera się na projekcie wdrożonym w szkołach publicznych Nowego Jorku, zainicjowanym przez Pierre’a Dullaine (Projektowi temu poświęcony był film fabularny pt. „Take the Lead” – polskie tłumaczenie „Wytańczyć marzenia”). Prowadzący jest byłym tancerzem turniejowym tańca towarzyskiego oraz byłym prezesem i instruktorem Klubu Tańca Towarzyskiego Pałacu Młodzieży w Tarnowie.

Zaznajomienie uczniów z tańcem towarzyskim jest zgodne z założeniami V LO, która ma uczyć nie tylko wiedzy podręcznikowej, ale także wychowywać i przygotowywać uczniów do dorosłego życia. Umiejętność tańca uczniowie mogą wykorzystać zarówno na dyskotekach i zabawach szkolnych, jak i w swoim przyszłym życiu, w którym znajomość tańca jest niejednokrotnie traktowana na równi ze znajomością savoir-vivru. Taniec towarzyski uczy ogłady i współdziałania z innymi ludźmi, a także przyczynia się do zacieśniania więzów interpersonalnych oraz lepszego poznawania np. kolegów czy koleżanek z klasy, z którymi do tej pory nie utrzymywało się kontaktów. Ze zdobytych na kursie tańca wiadomości i umiejętności uczniowie niejednokrotnie będą korzystać w swoim życiu prywatnym, a w przyszłości niewątpliwie także w zawodowym.

Zapoznanie nie tylko z nowymi krokami, ale i z kulturą tańca, sprzyja wychowaniu młodzieży bez przemocy i pomaga uczniom w wieku dojrzewania w obyciu z drugą płcią, traktowaną w sposób partnerski i z szacunkiem, a nie przedmiotowo, jak to często bywa w kulturze masowej - mówi nauczyciel, mgr Marcin Zaród.

Komentarze...