Uczniowie spoza Tarnowa coraz chętniej wybierają tarnowskie szkoły
access_time 2009-07-09 13:39:32
Miasto zanotowało duży, pięcioprocentowy skok liczby uczniów przyjętych spoza Tarnowa do tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych (w sumie jest ich aż 70%). Najwięcej z terenu powiatu tarnowskiego (1768 uczniów), z miasta Tarnów – 1043, z powiatu brzeskiego – 217, dębickiego – 170 i dąbrowskiego – 168.

„Cieszymy się, że młodzież na stałe zamieszkała w okolicach miasta, coraz chętniej kształci się w tarnowskich placówkach” – mówi Zastępca Prezydenta Dorota Skrzyniarz.

„Spełniamy cel zapisany w Programie Tarnów 2010. Widać wyraźnie, że oferta tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych jest na tyle atrakcyjna, że przyciąga sporo młodych ludzi. Rekrutacja natomiast przeprowadzona została bardzo sprawnie” – dodaje Wiceprezydent odpowiedzialna za oświatę w Tarnowie.

Co bardzo ważne – ta dobra rekrutacja zapewne przełoży się na zmniejszenie skali zwolnień w szkołach ponadgimnazjalnych w Tarnowie. Możliwe są pewne ruchy kadrowe i uzupełnianie etatów.

Z dokładnej analizy danych wynika, że najwięcej absolwentów gimnazjów (57%) wybrało licea ogólnokształcące, 33% - technika a 10% zasadnicze szkoły zawodowe.

W tarnowskich szkołach ponadgimnazjalnych większość, bo 51% to dziewczęta, 49% - chłopcy. Wśród przyjętych do tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych 1% to laureaci konkursów przedmiotowych. Najwięcej spośród nich (32 osoby) będzie uczęszczać do III LO, 13 do I LO i po jednym do II LO, Technikum Nr 1 ZST w Tarnowie oraz Technikum Nr 4 im. Tadeusza Tertila w ZSME w Tarnowie.

Niż demograficzny widać gołym okiem. Od września w tarnowskich szkołach ponadgimnazjalnych uczyć się będzie o prawie pięciuset uczniów mniej niż przed pięcioma laty.


Info: Urząd Miasta Tarnowa

Komentarze...