Mieszkańcy Tarnowa wracają z zagranicy do Małopolski
access_time 2009-07-02 14:56:01
„Nie byłam pewna, czy wrócić, czy nie, ale przyjechała do mnie siostra, z którą się nie widziałam pół roku. Jak ona mnie odwiedziła, to po prostu był taki punkt kulminacyjny. Gdy odjechała, płakałam chyba ze dwa dni. Naprawdę. Momentalnie powiedziałam do koleżanki, z którą mieszkałam, że wracamy, nie ma takiej opcji. Wracamy i koniec. Ja już tutaj nie wytrzymam.”

Powyższe słowa pochodzą z wywiadu z migrantką, która z zagranicy powróciła na Dolny Śląsk. Polacy wracają, bo są niezadowoleni z pracy wykonywanej na emigracji, nie mogą dostosować się do innych warunków życia lub, jak studentka opowiadająca swoją historię, tęsknią za rodziną. Nie wszyscy za granicą ponoszą porażkę. Niektórzy dorabiają się majątku, podnoszą kwalifikacje, zaczynają wierzyć w siebie, poznają innowacyjne rozwiązania.

Wielu spośród wyjeżdżających z Małopolski powróciło do regionu w zeszłym roku. Po okresie wzmożonej emigracji nadszedł czas powrotów. O ile wyjazdy za granicę przebadano gruntownie, o tyle o powrotach wiadomo niewiele. Dlatego właśnie Centrum Doradztwa Strategicznego realizuje projekt badawczy „Kierunek Małopolska – wpływ potencjału społeczno-ekonomicznego migrantów powrotnych na rozwój Małopolski w kontekście przygotowania regionu na przyjęcie powracających” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Głównym celem projektu jest określenie kapitału, jaki powracający przywożą do Małopolski, kapitału rozumianego nie tylko jako majątek, lecz przede wszystkim wiedza i doświadczenie, które człowiek, przebywając za granicą, nabywa. Znajomość zjawiska powrotów pozwoli wykorzystać ten potencjał w regionie. Zdarza się jednak, że emigranci mają poważne problemy z ponownym dostosowaniem się do życia w kraju. Zdobyte przez nich doświadczenie się marnuje. Dlatego z wyników projektu skorzystają przede wszystkim instytucje samorządowe, które dowiedzą się, w jaki sposób przyjąć powracających, by jak najlepiej wykorzystać ich kapitał i ułatwić im ponowne osiedlenie.

Gorąco zapraszamy wszystkich tych, którzy przebywali za granicą dłużej niż trzy miesiące – uczyli się, pracowali, podróżowali - do wejścia na stronę projektu i wzięcia udziału w badaniu.

Podziel się powrotem, by innym wracało się lepiej!

Komentarze...