Największy na świecie Łokietek stoi w Tarnowie
access_time 2009-07-01 15:34:16
Monumentalny Pomnik, znanego z niskiego wzrostu króla, który dał Tarnowowi prawa miejskie, ulokowano w urokliwym zakątku Tarnowa – zaaranżowanym na nowo skwerze przy ul. Wałowej 7


Odsłonięto tym samym, dotąd nie pokazywane, fragmenty starych murów obronnych Tarnowa. Skwer z Pomnikiem króla Łokietka będzie z pewnością jedną z największych atrakcji turystycznych mieszkańców i gości. Odsłonięcie już w czwartek, 2 lipca, o 21.00. Uroczystość rozpocznie się przemarszem historycznym sprzed Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.

Powiązania Łokietka z Tarnowem są bardzo ścisłe. 7 marca 1330 roku złożył on swój podpis pod aktem lokacyjnym Tarnowa. Dał tym samym przyzwolenie na uznanie go jako miasta. Pomysłodawcami i fundatorami Pomnika są osoby prywatne, miejscowi przedsiębiorcy związani z Izbą Przemysłowo – Handlową w Tarnowie. Projekt wykonał znany rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj.

Sama postać króla mierzy ponad trzy metry, została umocowana na owalnym postumencie o wysokości blisko dwóch metrów. Król Łokietek z brązu w lewej dłoni trzyma miecz, a w prawej akt lokacyjny Tarnowa z wygrawerowanym herbem miasta.

Zmieniła się aranżacja skweru przy ul. Wałowej 7. Teren wyłożono kostką brukową w kilku kolorach i rozmiarach. Całość zostanie oświetlona. Są miejsca do siedzenia i odpoczynku, piękne kwiaty i krzewy.


Info: Urząd Miasta Tarnowa

Komentarze...