Otwarcie dwóch wystaw w Galerii Miejskiej
access_time 2009-05-05 14:01:41
W najbliższy piątek, w Galerii Miejskiej w Tarnowie (Pasaż Tertila) będzie miał miejsce wernisaż dwóch wystaw. Pierwsza z nich, to wystawa Małgorzaty Markiewicz, artystki z Krakowa. Druga wystawa prezentuje prace młodych twórców tarnowskiej sceny artystycznej.

Piątek 8 V, godz. 19:00 wernisaż wystawy Małgorzaty Markiewicz

Ukryte piękno meblościanki, domowych pleśni i niedzielnych spotkań.

Jesteśmy wepchnięci w mieszkanie w bloku i poupychani, z całą naszą miękkością, wrażliwością i słabością.

Pomysł na tę wystawę wziął się z obserwacji twórczości Małgorzaty Markiewicz, w której podwójna rola mieszkania, zarówno jako miejsca do mieszkania (mieszkanie w bloku - miejski substytut domu), jak i samej czynności mieszkania/ zamieszkiwania, jest najczęstszym punktem wyjścia jej artystycznych działań. Uwikłanie w system planu miejskiego, w którym dominuje kwadrat, począwszy od małego kwadratu mieszkania, bloku, dzielnicy, i wynikające z tego obserwacje, a nierzadko frustracje, doprowadziły do powstania bardzo interesującej sztuki przesiąkniętej codziennością. Na wystawie pojawią się przedmioty codziennego użytku poddane artystycznym działaniom przez artystkę-kobietę, która oprócz tego, że zajmuje się sztuką, jest też matką i opiekunką rodziny. Wystawa wskazuje na mieszkanie, jako miejsce, w którym rodzi się sztuka. Często biorąc swój początek w maleńkich ingerencjach przy okazji krzątaniny, wykonywania rutynowych czynności, czasem z nudy, chęci odreagowania albo potrzeby upiększania.

Małgorzata Markiewicz - (ur. 1979 w Krakowie) tworzy obiekty, fotografie, akcje i wideo. Jedna z najważniejszych artystek krakowskich debiutujących po roku 2000. Studiowała w pracowni Działań Medialnych prof. Antoniego Porczaka na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1999-2004). Inspiruje się codziennością. Lajmotywem jej prac są ubrania i tkaniny. Odnosi się do motywu kwadratu, kraty - kątów prostych przypominających strukturę miasta, mieszkania w bloku, podkreślając wymóg dopasowania się do nieorganicznych kształtów. Wypełnienia szczeliny tym, co miękkie, ciepłe, ale również kruche i nietrwałe - uczuciami, emocjami, byciem. [www.malgorzatamarkiewicz.com].

Piątek 8 V, godz. 19:00 wernisaż wystawy - Krzysztof Maniak i Michał Martynów

Przegląd najmłodszej tarnowskiej sceny plastycznej, Galeria Mała

Krzysztof Maniak - (ur. 1990 w Tuchowie) uczeń trzeciej klasy Liceum im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie. Członek niezależnej grupy artystycznej POSTSCRIPTUM. Zajmuje się malarstwem olejnym, fotografiką oraz filmem.

Michał Martynów - (ur. 1990 w Tuchowie) uczeń szóstej klasy Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Współzałożyciel niezależnej grupy artystycznej PostScriptum. Zajmuje się malarstwem olejnym oraz grafiką.


BWA Galeria Miejska w Tarnowie/ Pasaż Tertila. Rynek 4/ 0146888820/
www.gm.tarnow.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A