"GRAND PRESS PHOTO 2008" 22.01 - 20.02.09
access_time 2009-01-24 09:34:59
W dniach 22.01-20.02 w Sali Lustrzanej przy ul. Wałowej możemy podziwiać niezwykłą wystawę - "GRAND PRESS PHOTO 2008". Wystawa GRAND PRESS PHOTO to nie lada gratka dla wielbicieli świetnej fotografii reportażowej.

Wśród wydawanych na polskim rynku magazynów, dzienników i gazet, wiele zdjęć plasuje się na najwyższym światowym poziomie. Przekonać można się o tym odwiedzając wystawę Grand Press Foto. Zarówno ekspozycje, jak również same fotografie reportażowe, których zadaniem było uchwycenie chwili, wychwycenie i uwiecznienie wydarzenia, mają bardzo zróżnicowany charakter. Wystawa zawiera zdjęcia, które do głębi poruszają, częstokroć prowokują śmiałością ujęć, szokują podjętą tematyką, zachwycają swym pięknem. Niezmienne jednak znaczna większość prac niesie istotny przekaz, w wymiarze społecznym i kulturowym, jak również posiada ogromne wartości w pojęciu artystycznym. Wystawa Grand Press Foto zagościła dotychczas w Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Bydgoszczy, Częstochowie i Lublinie by w końcu odwiedzić Tarnów..

GRAND PRESS PHOTO to niezwykle prestiżowy konkurs dla zawodowych fotoreporterów. Organizuje go miesięcznik „Press”. Każdego roku przewodniczącym jury, jest laureat słynnego WORLD PRESS PHOTO. Do tej pory byli to giganci fotografii, tj. Francesco Zizola, Claus Bjorn Larsen, Jean-Marc Bouju, a w tym roku Eric Grigorian, który należy do najlepszych fotoreporterów na świecie, Ormianin mieszkający w Los Angeles, związany z agencją Polaris Images. Zrobione przez niego w 2002 roku zdjęcie chłopca, który został osierocony w wyniku trzęsienia ziemi w Iranie, wygrało konkurs World Press Photo 2003. Oprócz laureatów World Press Photo w jury konkursu Grand Press Foto zasiadają też polscy zawodowi fotoreporterzy i fotoedytorzy.

W minionym roku, do konkursu zgłoszono 4900 fotografii, liczba ta z roku na rok rośnie, co świadczy o coraz to większym zainteresowaniu konkursem. Do finału Grand Press Foto 2008 dotarły 143 zdjęcia. Wszystkie fotografie, które trafiają do finału, są prezentowane na wystawie pokonkursowej, której otwarcie – w maju każdego roku – połączone jest z ogłoszeniem wyników.

Zwycięzców ubiegłorocznej edycji poznaliśmy 14 maja 2008 r. Tegorocznym zwycięzcą w kategorii Zdjęcie Roku został Tomasz Gudzowaty (agencja: Yours Galery), a zwycięska fotografia przedstawia dzieci z prywatnej szkoły akrobatycznej w Wuqiao w Chinach. Przyznano ponadto 14 nagród dla zdjęć pojedynczych oraz 8 dla fotoreportaży, w pięciu kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport i Przyroda.

Bilet wstępu: 1 zł. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację terminu, pod numerem 014 6 888 888.

Wystawa czynna będzie w Sali Lustrzanej (Tarnów, ul. Wałowa 10), w dniach 22.01 - 20.02.2009, od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 17.00 (z wyłączeniem terminów: 28-30.01 oraz 5.02.2009).


Info: Tarnowskie Centrum Kultury / www.tck.pl

Komentarze...