Wystawa o zabytkowych cmentarzach powróciła ze Strasburga
access_time 2009-03-30 13:25:33
Z dużym zainteresowaniem przyjęto w Parlamencie Europejskim w Strasburgu wystawę przygotowaną przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie poświęconą cmentarzom z I wojny światowej. Na otwarciu ekspozycji pojawili się polscy i zagraniczni europosłowie, ich asystenci oraz pracownicy PE. Wśród gości znalazła się także przedstawicielka VDK Kassel w Niemczech, organizacji, z którą powiat tarnowski współpracuje prowadząc program modernizacji zabytkowych cmentarzy.

W powiecie tarnowskim znajduje się 111 spośród 400 cmentarzy wybudowanych w latach 1915-1918 przez Austriaków w Galicji Zachodniej. To właśnie one zostały zaprezentowane we Francji dzięki uprzejmości eurodeputowanej Urszuli Gacek, która zaprosiła do Parlamentu Europejskiego przedstawicieli powiatu tarnowskiego ze starostą Mieczysławem Krasem oraz przewodniczącym Rady Powiatu Sylwestrem Gostkiem na czele.

Podczas wernisażu pokazano osiągnięcia powiatu związane z renowacją i utrzymaniem tych cmentarzy, jak również współpracę międzynarodowa związaną z tą tematyką. W otwarciu wystawy uczestniczyli Ambasador Antoni Świtalski, Stały Przedstawiciel RP przy Radzie Europy oraz jego odpowiednik ze Słowacji, Ambasador Emil Kuchar, eurodeputowani Bogusław Sonik, Jan Olbrycht, Janusz Onyszkiewicz, Ewa Tomaszewska, Maciej Giertych, Leopold Rutowicz. Oprócz eurodeputowanych w otwarciu wystawy uczestniczyli asystenci, pracownicy Parlamentu Europejskiego oraz przedstawiciele krajowych i zagranicznych mediów. - Pokazujemy tę wystawę, aby Europa wiedziała, że Polacy dbają o historię nie tylko własnego narodu. Bo przecież na ziemi tarnowskiej ginęli nie ,tylko nasi rodacy. Byli to także Rosjanie, Niemcy, Czesi, Serbowie, Węgrzy, Włosi – mówił podczas otwarcia ekspozycji starosta tarnowski Mieczysław Kras. - Ci, którzy opiekują się do dziś tymi grobami, z taką samą troską pochylają się nad każdą mogiłą - bez względu na narodowość zmarłego. Ma to dla nas wymiar symbolu, który kształtuje wrażliwość historyczną młodego pokolenia Polaków.

Goście oglądający ekspozycję byli zaskoczeni ogromem pracy, jaką powiat tarnowski włożył w renowację zabytkowych cmentarzy. Od 10 lat realizowany jest bowiem specjalny program z udziałem m.in. Austriaków i Niemców. W sumie na modernizację cmentarzy wydano około 1,5 mln zł. Ekspozycja przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie, przedstawiona na planszach, pokazuje zdjęcia najciekawszych cmentarzy, z opisami dotyczącymi miejsca ich położenia, ilości pochowanych żołnierzy oraz ich narodowości. Jest także wzmianka o tym, w jakim stanie obecnie znajduje się zabytkowy obiekt. Autorzy ekspozycji zadbali także o to, aby oglądający poznali historię budowy cmentarzy, których projektantami byli w niejednym przypadku znakomici architekci. Opisy cmentarzy wykonane zostały w pięciu wersjach językowych: polskiej, słowackiej, węgierskiej, niemieckiej oraz angielskiej.

Przy okazji pobytu w Parlamencie Europejskim, przedstawiciele powiatu tarnowskiego promowali nasz region. Sporym zainteresowaniem cieszyły się foldery o ziemi tarnowskiej, które przygotowano w wielu językach z myślą o pracownikach PE, a także eurodeputowanych. Dowiedzieli się z nich np. o tym, że Tarnów jest perłą renesansu, że w powiecie tarnowskim zachowała się jedyna już posiadłość znanego polityka i kompozytora – obywatela świata – Ignacego Jana Paderewskiego czy o tym, że na południu Polski znajduje się unikatowy w skali Europy Szlak Architektury Drewnianej.


Zdjęcia: Wiktor Chrzanowski - www.tuchow.info
Info: Starostwo Powiatowe w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A