Mieszkaniec podtarnowskich Bogumiłowic internetowym oszustem
access_time 2008-10-22 09:12:00
Policjanci Sekcji ds Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Tarnowie wpadli na trop oszusta, który oferował do sprzedaży na jednym z portali internetowych, wydawane okazjonalnie w limitowanych seriach przez NBP monety kolekcjonerskie. Zatrzymany mężczyzna ma 20 lat i jest mieszkańcem podtarnowskich Bogumiłowic. Część z oferowanych monet faktycznie posiadał, większość jednak sprzedawał „wirtualnie”.

Oszust działał od lutego do maja tego roku, a jego ofiarami było kilkanaście osób z terenu całego kraju, które oszukał na blisko 44 tysiące złotych. Sposób działania był typowy jak przy tego rodzaju przestępstwach. Po wygranej licytacji nabywcy przelewali na konto bankowe 20 latka pieniądze, zaś nieuczciwy oferent nie wysyłał im zamówionego towaru pomimo, że na jego osobiste konto wpływały pieniądze. 20 latek wykorzystał zaufanie bywalców portalu, które pozyskał wywiązując się początkowo z zawieranych transakcji. Wykazał się jednak wielką frasobliwością, podając kontrahentom prawdziwe dane osobowe i wykorzystując domowy komputer.

Podczas przeszukania w miejscu zamieszkania mężczyzny, policjanci zabezpieczyli kilka monet z jego kolekcji, a także jednostkę komputera, w której jak się okazało posiadał nielegalne oprogramowanie. Stanął więc on nie tylko pod zarzutem 31 oszustw, ale także kradzieży cudzych programów komputerowych. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Podejrzany przyznał się do zarzutów, nie chciał jednak podać motywów swojego zachowania. Na poczet zabezpieczenia wykonania kary, policja zajęła mężczyźnie samochód oraz blisko 5 tysięcy złotych.


Info: KMP Tarnów

Komentarze...