Przegląd prasy
access_time 2008-10-20 15:51:29
Przedstawiamy poniedziałkowy przegląd prasy. Informacje z regionu i z całej Polski, opisywane przez dzisiejsze wydania "Gazety Krakowskiej" oraz "Dziennika Polskiego".

Lokalnie

Dziennik Polski - Tarnowski 20.10.2008

Dzisiejszy tarnowski dodatek do "Dziennika Polskiego" pisze o chłopcu z Tarnowa, który promuje tarnowskie obchody Święta Niepodległości. Kacper Przygoda wspólnie z Prezydentem Lechem Kaczyńskim zapali znicz przy tarnowskim Grobie Nieznanego Żołnierza podczas uroczystości 30 października. Dziennik pisze również o pieniądzach dla małych i średnich firm z regionu tarnowskiego - 5,5 mln zł trafi do firm naszego regionu od Zarządu Województwa Małopolskiego. Został rozstrzygnięty konkurs, na firmy, które otrzymają pieniądze. Jednym z głównych tematów dzisiejszego dodatku regionalnego jest także nowo wybudowane boisko w Brzesku. Boisko wybudowano w ramach projektu "Orlik 2012" - jest pierwszym tego typu obiektem w regionie i trzecim w Małopolsce - czytamy w "Dzienniku Polskim".

Gazeta Krakowska 20.10.2008

"Gazeta Tarnowska" - dodatek lokalny do "Gazety Krakowskiej" mówi dziś o sms-owym systemie opłat za parkingi. Czy wystarczy komórka aby płacić za postój w Tarnowie? Okazuje się, że taki system może wejść w życie już na przełomie roku - piszą autorzy artykułu "SMS-y konkurencją dla kart parkingowych". Jakiś czas temu chciano usprawnić parkowanie w Tarnowie, stosując parkomaty, pomysł jednak nie wszedł w życie.


Polska i Świat

Dziennik Polski 20.10.2008

"Szybka kolej nie do Krakowa" - to temat z pierwsze okładki dzisiejszego wydania "Dziennika Polskiego". Program budowy szybkiej kolei w Polsce posuwa się do przodu. Jak pisze Dziennik okazuje się, że z Warszawy do Poznania i Wrocławia pociągu będą mogły rozwijać prędkość ok. 300 km/h, natomiast pociągi na trasie Warszawa-Kraków jedynie 250 km/h. Trasa Wrocław-Kraków-Rzeszów to będzie "jedyne" 160 km/h.
Czytamy w "Dzienniku Polskim" o 44. Festiwalu Piosenki Studenckiej - wśród laureatów znalazły się same kobiety. W dzienniku obszerna relacja z festiwalu, opis laureatów i samego koncertu.
Ciekawy artykuł dla interesujących się edukacją: "Edukacja - bez mitów i uproszczeń" napisany przez Wicedyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Kto płaci za edukację w Polsce, jak działa finansowanie oświaty oraz czy prawdopodobna jest prywatyzacja szkół? To tylko niektóre tematy poruszane w artykule.

Gazeta Krakowska 20.10.2008

Na pierwszej strona - powrót do sprawy ks. Popiełuszki. Pojawiają się nowe fakty dotyczące męczeńskiej śmierci Ks. Jerzego Popiełuszki. Okazuje się, że gen. Czesław Kiszczak zna fakty, ukrywane dotąd przed wszystkimi, rzucające nowe światło na sprawę morderstwa ks. Jerzego. Ludzie bezpieki fałszowali dowody, a przeprowadzany proces był można powiedzieć fikcją. "Gazeta Krakowska" pisze przy okazji tej informacji, że papież Benedykt XVI pomoże w beatyfikacji Popiełuszki.
Dziś w Krakowskiej dodatek "Praca - Edukacja" - o Targach Pracy na uczelniach w Krakowie, nauce przez internet oraz zawieszeniu w prawach studenta - znajdziemy w dodatku wiele cennych informacji szczególnie przydatnych studentom zaczynającym swoją przygodę na rynku pracy.

Komentarze...