Dziś 30. rocznica wyboru Papieża Polaka
access_time 2008-10-16 15:55:02
16 października 1978 r. na zwierzchnika Kościoła został wybrany Polak - Karol Wojtyła. Papież dla Polaków stał się wtedy kimś bardzo bliskim, wszyscy wyczekiwali na kolejną pielgrzymkę Ojca Świętego. Dziś Jan Paweł II jest symbolem, wzorem do naśladowania zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych.

16 października 1978 r. o 16.16 ogłoszono wynik wyboru Karola Wojtyły na nowego papieża. Karol Wojtyła przybrał imię Jan Paweł II. Papież Polak sprawował swoją posługę przez 26 i pół roku. Był pierwszym papieżem nie pochodzącym z Włoch od 455 lat. Dodatkowo był Polakiem, pochodził z ówczesnego państwa socjalistycznego, które w tamtych czasach nie sprzyjało wszelkim formom wyznań i Kościołowi.

To co charakterystyczne, i na co czekali wszyscy, to pielgrzymki. Wśród 104 podróży Ojca Świętego, 8 razy (najwięcej) papież odwiedził swój ojczysty kraj - Polskę. Dla naszego regionu ważna stała się III Pielgrzymka Ojca Św., w roku 1987. To właśnie wtedy, 9 czerwca Papież zawitał do Tarnowa.

Mimo tego, że Jana Pawła II nie ma wśród nas, pamieć o nim pozostaje wciąż żywa. Co roku, w dzień kiedy umarł odbywają się uroczyste nabożeństwa i spotkania. Dzisiejszego dnia w całej Polsce wspominamy wybór - 30 lat temu - Karola Wojtyły na papieża.

Komentarze...