Jubileusz 45 - lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”
access_time 2008-10-17 12:30:27
Uroczystości jubileuszowe oraz koncert galowy odbędą się 17 października bieżącego roku, w sali koncertowej MCK o godz. 18.00. Na scenie wystąpi 60 tancerzy i 15 muzyków. Pokazanych zostanie 8 suit z różnych regionów Polski, znajdujących się w bogatym repertuarze grupy.

Podczas koncertu pokazany zostanie premierowy program „Tańców i Pieśni Krakowiaków Wschodnich”. Galę uświetni wernisaż wystawy fotograficznej „Podróże ZPiT Świerczkowiacy”. Będzie to opowieść o wyprawach w różne zakątki świata, o napotkanych ludziach, którzy dzielą te sama pasję – miłość do tańca, o odmiennych kulturach, które spotykają się podczas międzynarodowych festiwali.

„Świerczkowiacy” są jedynym w Tarnowie zespołem kultywującym tradycje folklorystyczne w artystycznym opracowaniu. W ciągu 45 lat w grupie pracowało setki młodych ludzi. Dziś „Świerczkowiacy” to marka rozpoznawana i ceniona w kraju i za granicą.

Zespół powstał w 1963 roku w Domu Kultury Zakładów Azotowych. Budowanie swojego repertuaru rozpoczął od spektaklu „Świeć miesiączku” opartego na zwyczajach Krakowiaków Wschodnich. Po 45 latach działalności, historia zatoczyła koło i Zespół powrócił do folkloru jemu najbliższego. Powstała najnowsza „Suita pieśni i tańców Krakowiaków Wschodnich”. W ciągu 45 lat istnienia w Zespole tańczyło, śpiewało i grało ponad pół tysiąca osób. „Świerczkowiacy” dali setki koncertów, 56 razy wyruszali na tourne zagraniczne , brali udział w 27 Międzynarodowych Festiwalach , wygrywali wiele nagród i wyróżnień.

Zespół to także, a może przede wszystkim osiągnięcia, które nie dają się zmierzyć: międzyludzkie przyjaźnie i zażyłości, małżeństwa i rodziny, wspólne przygody i przeżycia, tysiące godzin ciężkiej pracy i niezwykłe emocje jakie daje scena, publiczność. To także wielu wychowanków - specjalistów w dziedzinie tańca, choreografów, muzyków, ludzi zawodowo związanych z kulturą.

Z zespołem pracowali: Stanisława Minicz Skuza, Kazimierz Ożga, Jerzy Szawica – założyciele,Bożena Niżańska, Mieczysław Stach, Anna Juchniewicz, Maria Ścieńska, Wanda Zach, Eugeniusz Sitko, Honorata Kowalczyk, Ryszard i Kinga Żmudowie, Marta Półtorak a także, Maria Romowicz, Mirosława Bobrowska, Zofia Patyk, Jerzy Grazda, Antoni Korytek, Zbigniew Pieńkowski, Anatol Kocyłowski.

Obecnie pracują: Wiesława Hazuka – choreograf, Andrzej Radzik – kierownik muzyczny, Marta Cichoń – chórmistrz.

W swej historii Zespół prezentował 29 autorskich programów artystycznych. Obecnie w repertuarze znajduje się 19 suit i programów muzycznych.


www.mck.tarnow.pl

Komentarze...