X Krajowy Kongres Ekologiczny EKO-MED
access_time 2008-10-10 11:20:32
13 października 2008 r.(poniedziałek), w Tarnowie odbędzie się dziesiąty już Krajowy Kongres Ekologiczny EKO-MED. Wiodącym tematem Kongresu jest „Zastosowanie nowoczesnych technologii w pulmonologii”. W czasie sesji tematycznych poruszone będą dwa zasadnicze tematy: „Wpływ czynników środowiskowych na rozwój chorób płuc” i „Nowoczesne metody stosowane w diagnostyce i leczeniu raka płuca”.

Kongres jest imprezą cykliczną, pierwszy odbył się w 1994 roku. Jubileuszowy, podobnie jak poprzednie jest zorganizowany przez Tarnowską Agencje Rozwoju Regionalnego S.A. Tematyką wiodącą wszystkich kongresów była zawsze relacja między środowiskiem naturalnym a zdrowiem człowieka, z postawioną tezą, że zanieczyszczenie środowiska stanowi jedną z głównych przyczyn pogarszającego się stanu zdrowia Polaków. Świadczą o tym powszechnie znane liczby obrazujące wzrost zachorowalności i śmiertelności ludzi z powodu chorób układu krążenia, układu oddechowego, chorób nowotworowych i zatruć.

Rejestracja uczestników od godz. 8.30. Otwarcie kongresu o godz. 9.00.
Miejsce kongresu: Instytut Politechniczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, ul. Mickiewicza 8, Budynek C, Sala C017
POBIERZ PROGRAM KONGRESU

Idee Kongresów przygotowywanych przez Tarnowską Agencję Rozwoju Regionalnego najlepiej oddaje twórczość i filozofia prof. J. Aleksandrowicza, który jako lekarz-humanista doszedł do wniosku, że warunkiem bardziej skutecznego zapobiegania środowiskowym zagrożeniom zdrowia jest oparcie ekologicznej profilaktyki o rozwiązania systemowe, które powinny obejmować:
1) kompleksową ocenę zanieczyszczeń nie tylko powietrza, ale również, wody, gleb jako komponentów abiotycznych środowiska przyrodniczego i łańcuchów pokarmowych, oraz diety mieszkańców określonych terenów,
2) identyfikację potencjalnych czynników ryzyka fizycznych, chemicznych, oraz biologicznych (np. grzybów toksyno twórczych) w budynkach mieszkalnych, hodowlanych, obiektach użyteczności publicznej (szczególnie szkołach, placówkach służby zdrowia), oraz w środowisku pracy i zastosowanie nowych technik dla eliminacji tych czynników, 3)ocenę ogólnego stanu zdrowia porównywanych grup mieszkańców terenów o prawidłowym stanie środowiska, oraz w różnym stopniu skażonych, wraz z badaniami epidemiologicznymi częstości chorób związanych z określonymi środowiskowymi czynnikami ryzyka.

„Celem każdego Kongresów, niezależnie od konkretnej tematyki jest zawsze integracja środowisk nauki i praktyki – mówi Leszek Nowicki Prezes Zarządu TARR S.A. - podejmujących problemy związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska przyrodniczego w aspekcie zdrowia człowieka. Integracja jest koniecznością ponieważ pomaganie środowisku naturalnemu, poprawa zdrowia mieszkańców wymaga współdziałania wielu resortów, podmiotów naukowych i gospodarczych oraz naukowców służących ludziom. Natomiast integracja środowiska lekarskiego wokół zagadnień ochrony środowiska jest jedyną szansą na stworzenie warunków do rozwoju medycyny ekologicznej w Polsce.”

Jubileuszowy X Kongres trwa jeden dzień, ale prace przez niego zainspirowane trwają przez cały rok. W ramach Kongresu został ogłoszony nabór prac badawczych w obszarach dotyczących następującej tematyki:
1. Wpływ czynników środowiskowych na rozwój chorób alergicznych i chorób płuc.
2. Nowoczesne metody obrazowania stosowane w pulmonologii.
3. Diagnostyka i leczenie chorób alergicznych i chorób płuc.
4. Rola edukacji w leczeniu astmy i POChP*.

Swój udział w X Krajowym Kongresie Ekologiczny EKO-MED potwierdziło wielu wybitnych naukowców i praktyków. Referaty wygłoszą m.in. prof. dr hab. n. med. Janusz Milanowski nt.„Wpływ środowiska na układ oddechowy z uwzględnieniem własnych badań”, prof. dr hab. med. Neonila Szeszenia -Dąbrowska „Azbest jako czynnik ryzyka rozwoju chorób płuc”, prof. dr hab. med. Krzysztof Sładek „Zastosowanie technik endoskopowych w diagnostyce raka płuca”, doc. dr hab. med. Marcin Zieliński „Postępy w diagnostyce niedrobnokomórkowego raka płuca”, dr med. Mariusz Duplaga „Zastosowanie nowoczesnych technologii w chorobach płuc”, lek. med. Małgorzata Żurowska – Gębala „Rola edukacji w leczeniu obturacyjnych chorób płuc. Szkoła dla chorych na astmę w Tarnowie”.

Mocnym akcentem problemów regionu tarnowskiego w czasie X Kongresu będzie prezentacja dotycząca realizowanych projektów i podejmowanych działań mających na celu zmniejszenie skutków stosowania azbestu na terenie Gminy Szczucin. Przypomnijmy, że azbest powoduje szereg chorób układu oddechowego, w tym pylice azbestową i złośliwego raka płuc. Jego oddziaływanie na zdrowie człowieka jest problemem ogólnokrajowym. Szacuje się, że w Polsce mamy jeszcze około 16 milionów ton azbestowego problemu. Na dachach i elewacjach znajduje się przeszło 1,3 miliarda metrów kwadratowych płyt azbestowo-cementowych a reszta to inne wyroby z tą śmiertelnym materiałem to rury, kształtki, obudowy, zaprawy, masy torkretowe i ogniotrwałe, materiały termoizolacyjne. Problem azbestu z upływem lat narasta a nie zanika, ponieważ weszliśmy w okres gwałtownej degradacji wyrobów zawierających azbest. Materiały te rozpadając się są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Przykładem dramatycznego problemu jest sytuacja mieszkańców na powiślu dąbrowskim w Gminie Szczucin. Tutaj wykorzystywano nie tylko azbest jako materiał, ale również jego odpady do utwardzania podwórek, podjazdów, dróg. Upływający czas spowodował ich zużycie i degradacje pod wpływem warunków atmosferycznych, co jest przyczyną uwalniania się włókien azbestu do powietrza atmosferycznego i zatruwania mieszkańców. Tegoroczny Kongres zostanie właśnie poświęcony w dużej mierze skutkom skażenia azbestu. W związku z tym zaproszenie do wygłoszenia referatów przyjęli m.in. prof. dr hab. med. Neonila Szeszenia - Dąbrowska Kierownik Zakładu Epidemiologii Środowiskowej Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Pani profesor była autorem prac związanych: z opracowaniem programu realizacji w zakresie profilaktyki zdrowia mieszkańców miasta i gminy Szczucin z uwzględnieniem wielkości ryzyka zdrowotnego wynikającego z zanieczyszczenia środowiska azbestem oraz „Umieralność i ryzyko choroby nowotworowej wśród osób z rozpoznaną pylicą azbestową”.

W tegorocznym Kongresie weźmie udział około 150 zaproszonych gości wywodzących się ze środowiska kadry naukowej wyższych uczelni i pracowników instytucji zajmujących się ochrona zdrowia i ekologią. Uczestniczyć będą przedstawiciele władz i instytucji centralnych i lokalnych, przedsiębiorcy, studenci uczelni, oraz uczniowie szkół średnich. Kongres ma charakter otwarty, więc z skorzystać mogą z niego zainteresowani mieszkańcy regionu tarnowskiego i Małopolski. Obrady toczyć się będą w Instytucie Politechnicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie przy ul. Mickiewicza 8.

Wnioski i refleksje wypracowane podczas Kongresu będą przedstawione urzędom i instytucjom odpowiedzialnym za politykę ochrony środowiska i ochronę zdrowia człowieka. Obecność przedstawicieli samorządów lokalnych pozwoli na wymianę teoretycznych wiadomości i zastosowanie ich w praktyce. Podmioty zaangażowane w realizacje przedsięwzięcia przygotują swoje prezentacje na stoiskach. Kongresowi towarzyszyć będzie wystawa prezentująca nowoczesne rozwiązania w ochronie środowiska i medycynie. Kongresowe prace i referaty zostaną opublikowane w „Przeglądzie Lekarskim”. Przed kongresem zostanie przygotowana Gazeta Kongresowa, w której m.in. będą streszczenia wszystkich prac prezentowanych. Prace wybrane przez Radę Naukową TARR S.A. zostaną wydane jako publikacje po kongresowe, które będą służyć upowszechnianiu osiągnięć nauki zakresie ekologii i medycyny i traktowane będą w całym kraju jako materiał dydaktyczny.

X Kongres jest przedsięwzięciem jest współfinansowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Fundusze pochodzą też od sponsorów oraz ze środków własnych TARR S.A. Sponsorami Kongresu są m.in. Zakłady Azotowe Tarnów, Bruk-Bet, Jednostka Ratownictwa Chemicznego, Starostwo Tarnowskie, Gmina Szczucin, Zakład Usług-Poligraficzno-Wydawniczych „SKRYPT”, Klaster „Medycyna Polska”.

Patronat honorowy nad X Krajowym Kongresem Ekologicznym EKO-MED objęli Ministrowie Zdrowia, Środowiska i Skarbu, Wojewoda Małopolski, Małopolski Kurator oświaty, Starosta Tarnowski, Prezydent Miasta Tarnowa, prezes NFOŚiGW i Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Patronat medialny objęli m.in. Telewizja Polska S.A., TVP 3, Radio Kraków, tygodnik „TeMI”, „Gazeta Krakowska”, Portal tarnów.net.pl, czasopisma „Moda na Zdrowie” i „Moda na Farmacje”.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A