„Kierunek Lepsze Jutro” – Młodzież z Tarnowa na Ukrainie.
access_time 2008-09-11 12:53:25
W dniach 8-9 września 2008 Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży KANA, Młodzieżowej Rady Miejskiej, koordynatorzy projektu z ramienia Polski i Ukrainy oraz tarnowscy nauczyciele w związku z projektem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu "Przemiany w Regionie"- RITA udali się na Ukrainę do zaprzyjaźnionej szkoły w Mościskach.

Podczas majowej Konferencji, która odbyła się w Tarnowie z udziałem przedstawicieli młodzieży Polskiej jak i Ukrainy na temat demokracji, mogliśmy spostrzec jak wielka jest potrzeba na wspólną wymianę poglądów i jak wielkie jest pragnienie działania na rzecz swojej Ojczyzny.

Tarnowscy przedstawiciele w Mościskach prowadzili warsztaty i konferencje, ucząc naszych wschodnich sąsiadów jak organizować samych siebie w państwie demokratycznym, z naciskiem na tworzenie struktur organizacji pozarządowych.

 

„Wiele dyskusji, ciekawych spostrzeżeń a przede wszystkim owocnych warsztatów skutkuje większym zaangażowaniem obu stron. Nie mogliśmy przejść obojętnie obok wielkiego zaangażowania w "Szkole Demokracji" tarnowskiej i ukraińskiej młodzieży , stąd też pomysł na rewizytę” - informuje Jakub Drwal z Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży „KANA”

 

Podczas rewizyty, tarnowska delegacja mogła również zapoznać się z panującymi na Ukrainie „zwyczajami” i zobaczyć, jak bardzo potrzebne jest wsparcie z strony polskiej dla naszej Polonii na Ukrainie.

 

Młodzieżowa Rada Miejska – o projekcie i rewizycie:

 

„Dla nas, jako dla Młodzieżowej Rady Miejskiej udział w projektach takich jak „Edukacja dla demokracji” jest niezwykle ważna, ponieważ dokonujemy w ten sposób realizacji nakreślonych przez twórców MRM założeń programowych, w tym moim zdaniem najważniejszego czyli integracji i współpracy środowisk młodzieżowych. Dzięki instytucji takiej jak Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Tarnowie, mamy możliwość stale zwiększać ilość, jakość i zasięg naszej działalności na tej płaszczyźnie. Uważamy że szeroko pojęta pomoc dla Polaków mieszkających na dawnych ziemiach polskich, mówiących w takim samym języku jak my, posiadających wspólną z nami kulturę ,historie i czującymi silne więzi z ojczyzną, jest nie tylko możliwością czy też alternatywą dla innych form działalności, ale przede wszystkim moralnym obowiązkiem. Stworzenie odpowiednich warunków do aktywizacji dla polskiej młodzieży na Ukrainie spełnia istotną rolę w rozwoju kiełkującego tam społeczeństwa obywatelskiego. Różnorakie i bogate doświadczenia zdobyte do tej pory przez MRM z całą pewnością pomogą naszym rówieśnikom ze wschodu podjęcie pierwszych kroków na drodze działalności społecznej i obywatelskiej. Projekt „Edukacja dla demokracji” realizowany przez KCEM KANA stanowi interesującą i zarazem udaną próbę zmienienia sytuacji polskiej mniejszości, w sposób inny niż przesyłanie pomocy rzeczowej i finansowej. Jest próbą zmienienia pewnej charakterystycznej i zarazem bardzo szkodliwej mentalności. W ramach naszych możliwości dołożymy wszelkich starań aby ta wspaniała inicjatywa powiodła się w każdym aspekcie” – komentuje Dawid Solak, rzecznik prasowy MRM.

 

tekst i fot. Kamil Zyznar kamilzyznar@tarnow.net.pl


Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A