Pieniądze na stację recyclingu w Niedomicach
access_time 2008-08-25 17:40:53
Projekt dofinansowania budowy Gminnego Centrum Recyclingu w Niedomicach otrzymał pozytywną opinię wydaną przez Norweskie ministerstwo Spraw Zagranicznych. Gmina Żabno początkiem sierpnia otrzymała zawiadomienie z norweskiego MSZ o przyznaniu środków finansowych na budowę stacji recyclingu w Niedomicach. Projekt, którego wartość szacowana jest na ponad 1,5 mln euro otrzyma blisko 70% kwoty ostatecznego kosztu kwalifikowanego, a jest to ponad milion euro. Podpisanie umowy jest już tylko formalnością, która nastąpi w najbliższych miesiącach.

Na realizację zadań związanych z projektem gmina będzie miała 32 miesiące, bo taki został zaplanowany czas do otwarcia centrum recyclingu. W tym czasie zostanie wybudowana hala sortowni odpadów, zakupiony zostanie sprzęt do transportu i przeładunku zebranych frakcji materiałowych, a także przeprowadzona zostanie kampania informacyjno- promocyjna, która ma podnieść świadomość mieszkańców gminy Żabno i ościennych w ramach ekologii i sortowania odpadów.

- Nasza sortownia będzie całkowicie przyjazna ekologii, bo procesy, które będą w niej wykonywane polegają na mechanicznym segregowaniu i przygotowywaniu materiału do dalszej obróbki– mówi burmistrz Żabna Stanisław Kusior. - Dodatkowo centrum recyclingu wzmocni działania na rzecz czystego środowiska w regionie- dodaje.

Stacja planowo ma działać już w pierwszym półroczu 2011 roku. W założeniach swoją mocą przerobową ma obsłużyć sześć gmin i Żabno. Jej budowa będzie możliwa dzięki Norweskiemu Mechanizmowi Finansowemu.

Komentarze...