Wszyscy pamiętamy o Święcie i Rocznicy.
access_time 2008-08-15 17:49:51
Piętnasty dzień sierpnia to Święto Wniebowzięcia NMP, znane jako Matki Bożej Zielnej, a jednocześnie 88. rocznica Bitwy Warszawskiej, „Cudu nad Wisłą".
fot. Michał StańczykGłówne uroczystości rozpoczęły się na Placu Drzewnym, gdzie przedstawiciele Ludowców złożyli kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa. Później uroczystym pochodem poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni tarnowianie wyruszyli do Katedry na uroczystą Mszę Świętą.

Maryja – Królowa Polski, Maryja – nasza Matka, Maryja jako ta, która nieustannie osłania nas swoim płaszczem. Ona od pokoleń towarzyszyła narodowi polskiemu. – mówił w czasie homilii podczas uroczystej Mszy Świętej ks. dr Stanisław Salaterski, proboszcz Parafii Katedralnej w Tarnowie.

Tuż po Mszy przed Grobem Nieznanego Żołnierza młodzi i starsi tarnowianie, pamiętający o historii, na początku wysłuchali Hymnu i przemówienia Prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały mówiącego o ważności bitwy, w której wzięły udział trzy oddziały z Tarnowa – Bitwa Warszawska to męstwo żołnierzy, geniusz wodzów i cud, czy to w wymiarze metafizycznym, czy militarnym. Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadające znaczeni większe od Bitwy pod Warszawa w 1920 roku. Nie zna zaś innego, które byłoby mniej doceniane.

Głos zabrał też poseł Wiesław Woda, który przypomniał postać Wincentego Witosa. Następnie odbył się Apel, po którym kompania policji wystrzeliła salwę honorową. Na zakończenie Prezydent podziękował pamiętającym o historii za przybycie i poinformował o rocznicy 30 października, kiedy to odbędzie się początek ogólnopolskich uroczystości odzyskania przez Polskę niepodległości. Tarnów gościć będzie wtedy najwyższe władze państwowe.

Finałem było złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odśpiewanie „Roty” i wysłuchanie wiązanki pieśni w wykonaniu orkiestry Zakładów Azotowych.

tekst: Paulina Mróz
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...