Młodzież z Wojnicza w Racławicach
access_time 2008-06-11 15:02:10
Młodzież ze szkoły w Wojniczu uczestniczyła w Zlocie Kawalerów Orderu Virtuti Militari, który odbył się w Racławiach. Uroczystości zorganizowano z okazji 214. rocznicy bitwy pod Racławicami oraz 63 rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Ponad 60-osobowej grupie uczniów towarzyszył Adam Szpak z Zarządu Powiatu Tarnowskiego. Order Wojenny Virtuti Militari był i jest nierozerwalnie związany z bohaterskimi dziejami Polski. Od 215 lat jest on najwyższym bojowym odznaczeniem żołnierza polskiego.

Spotkanie odbyło się przed pomnikiem upamiętniającym zwycięską bitwę Insurekcji Kościuszkowskiej w Racławicach. Odprawiona została polowa Msza św., po której młodzież oraz przedstawiciel Zarządu Powiatu złożyli kwiaty.

Uczniowie byli pod dużym wrażeniem spotkania z kawalerami orderu Virtuti Militari. W czasie uroczystości 15 weteranów odebrało bowiem specjalne medale przygotowane na tę szczególną okazję – powiedział Marian Iwaniec, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu. Uczniowie klas wojskowych z wojnickiej szkoły wzięli także udział w zawodach sportowych oraz konkursie wiedzy „Zwycięskie bitwy oręża polskiego oraz współczesne zadania realizowane przez Wojsko Polskie”.

W racławickim święcie uczestniczyli m.in. wicewojewoda Małopolski, szefowie formacji wojskowych z Małopolski na czele z dowództwem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, przedstawiciele samorządów, uczniowie z innych klas wojskowych i delegacje szkół z Małopolski mających za patrona Tadeusza Kościuszkę. Zlot zakończył występ orkiestry wojskowej i żołnierski obiad.

Komentarze...