Gra Wisły szansą na modernizację stadionu
access_time 2008-07-07 13:23:29
Od wiosny do jesieni przyszłego roku, mistrz Polski Wisła Kraków, przynajmniej część swoich spotkań w rozgrywkach krajowych chce rozegrać na Stadionie Miejskim w Tarnowie. Dla kibiców byłaby to nie lada gratka, dla miasta duża promocja, ale występy Wisły mają też inny aspekt. Wreszcie doczekalibyśmy się remontu stadionu. Prezentujemy także treść listów wysłanych przez Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków do prezesa klubu Wisła Kraków S.A. oraz prezydenta miasta Tarnowa Ryszarda Scigały.

fot. Michał Stańczyk Wiadomo już, że mecze w ramach pucharów europejskich „Biała Gwiazda” rozegra na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Działacze i kibice chcą, aby mecze w lidze i pucharach krajowych odbywały się w Tarnowie. Przede wszystkim chodzi tu o bezpieczeństwo. Kibice Unii i Wisły żyją w przyjaźni, więc w Tarnowie nie byłoby żadnych problemów z organizacją meczy. Poza tym połączenie komunikacyjne Tarnowa z Krakowem jest dobre, to też pomoże w dotarciu na stadion kibicom z Krakowa. Dla fanów w naszym regionie to szansa ujrzenia dobrej piłki, na najwyższym krajowym poziomie, który na razie dla nas jest nieosiągalny. Występy Wisły na pewno przyczynią się do większej popularyzacji piłki nożnej, co może przynieść korzyści również Unii. Najważniejszą kwestią wydaje się być okazja do modernizacji stadionu.

Stadion Miejski jest w złym stanie technicznym. Nie doczekał się gruntownej modernizacji. Plany przebudowy wraz z zadaszeniem całego obiektu są na razie nierealne i nieaktualne. Szczególnie od czasu przyznania Polsce organizacji Mistrzostw Europy wiadomo było, że nasze miasto nie otrzyma tak dużego dofinansowania z zewnątrz, kiedy buduje się ogromne stadiony na Euro, a trzeba jeszcze dodać do tego planowane centra pobytowe dla reprezentacji poszczególnych krajów.

Szansa na grę Wisły w Tarnowie wymusza podjęcie odpowiednich kroków w celu poprawy stanu tarnowskiego stadionu. Związane jest to z wymogami licencyjnymi piłkarskiej ekstraklasy. Na stadionie jest bardzo wiele do zrobienia, choć trzeba uczciwie powiedzieć, że w ciągu ostatnich kilku lat przeprowadzono kilka prac, jak np. zamontowanie nowych krzesełek, ogrodzenia wokół toru, odnowienie elewacji głównej trybuny czy zamontowanie sztucznego oświetlenia. Jak się okazuje oświetlenie to nie spełnia wymogów ekstraklasy piłkarskiej, po prostu ma za małą moc. Kolejną inwestycją, którą trzeba przeprowadzić jest zamontowanie podgrzewanej murawy oraz zadaszenia. Były plany, aby zadaszyć cały stadion, ale na dzień dzisiejszy takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Zadaszenie samej głównej trybuny wbrew pozorom nie jest takie łatwe, gdyż może ona nie wytrzymać obciążenia. Stan trybuny nie jest najlepszy, po każdych opadach przecieka, dlatego zadaszenie bardzo by się przydało i tak koło się zamyka. Remontu wymagają także szatnie klubowe, ubikacje.

Szacuje się, że przystosowanie obiektu wymaga wydatku w granicach 5 milionów złotych. Nie są to wielkie pieniądze, zważywszy na to ile miała kosztować planowana inwestycja sprzed kilku lat. Poza tym stadion kiedyś będzie musiał być zmodernizowany. Wisła zagrałaby tutaj tylko pół roku, ale to, co się zainwestuje pozostanie na lata. Będzie służyć tarnowskim piłkarzom, tarnowskim kibicom, będzie można organizować poważniejsze imprezy. Częściowe koszty mogłyby się zwrócić z wynajmu stadionu, chociażby właśnie Wiśle. W wielu polskich miastach modernizuje się stadiony. Trudno Tarnów porównywać do miast jak np. Bydgoszcz, czy gospodarzy Euro 2012 lub mającymi drużyny w ekstraklasie piłkarskiej, ale do mniejszych typu Tarnobrzeg jak najbardziej. Właśnie na obiekcie Siarki, która nie awansowała nawet do nowej III ligi, buduje się nowe trybuny z krzesełkami. W Stalowej Woli, która ma drużynę na zapleczu ekstraklasy planuje się kompleksową modernizację rozłożoną na 5 lat, za ok. 40 mln zł. Odnowiony został stadion w Czechowicach – Dziedzicach gdzie swoje mecze będzie rozgrywało Podbeskidzie Bielsko- Biała. Przykładów nie brakuje, w dzisiejszych czasach inwestowanie w obiekty sportowe jest sprawą konieczną i normalną. Stadion Miejski powinien stać się wizytówką miasta, nie zapominajmy, że piłka nożna jest najbardziej rozpowszechnioną i popularną dyscypliną, wymaga przyzwoitego poziomu w 120 tyś mieście, a także przyzwoitego stadionu.

List do prezesa klubu Wisła Kraków S.A.

Panie Prezesie,

Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków, jako organizacja reprezentująca szerokie grono fanów Białej Gwiazdy pragnie zająć stanowisko w sprawie rozgrywania meczów Wisły Kraków w rundzie wiosennej sezonu 2008/2009 r. poza Krakowem oraz zdecydowanie poprzeć kandydaturę Tarnowa jako miasta – gospodarza. Stadion Unii Tarnów nieraz gościł już wielkie imprezy, a doświadczenie w organizacji zawodów żużlowych jest tutaj dodatkowym atutem. Ze swojej strony zwróciliśmy się do Prezydenta Miasta Tarnowa o pomoc i poparcie w promowaniu idei rozgrywania meczy na stadionie Unii.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że od kilku lat kibiców Wisły Kraków i Unii Tarnów łączą przyjacielskie stosunki, fani często się odwiedzają i jeżdżą na swoje mecze. Jest to niewątpliwie duża przewaga w stosunku do „nieprzyjaznego” kibicom Wisły terenu Śląska. Z całą pewnością dużo łatwiej będzie zapewnić bezpieczeństwo i porządek na stadionie Unii i w samym Tarnowie. Uważamy, że wpłynie to korzystnie na frekwencję na meczach Białej Gwiazdy, a kibice zmuszeni do oglądania swojej drużyny poza Krakowem nie będą obawiali się o swoje bezpieczeństwo.

W opinii kibiców Wisły Kraków wybór Tarnowa, to dużo korzystniejsza dla nas wszystkich decyzja niż rozgrywanie meczy na stadionie Śląskim w Chorzowie.

Z poważaniem


Prezes SKWK
Robert Szymański

List do prezydenta miasta Tarnowa:

Panie Prezydencie,

Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków jako organizacja reprezentująca szeroką rzeszę fanów Białej Gwiazdy, zwraca się do Pana z apelem o pomoc w promocji idei rozgrywania meczów drużyny piłkarskiej Wisły Kraków w Tarnowie.

W rundzie wiosennej sezonu 2008/2009 ze względu na rozbudowę stadionu, Wisła Kraków będzie zmuszona rozgrywać swoje mecze na innym obiekcie. Jednym z proponowanych stadionów, jest stadion Unii Tarnów. W naszym przekonaniu jest to trafna propozycja i zasługuje na pełne poparcie. Z całą pewnością rozgrywanie meczów na najwyższym krajowym poziomie będzie doskonałą promocją sportu w Tarnowie. Będzie to również ciekawa propozycja dla mieszkańców miasta, a także okazja do promocji gminy.

Nie bez znaczenia jest fakt, że od kilku lat kibice Wisły Kraków i Unii Tarnów pozostają w przyjacielskich stosunkach i często jeżdżą na swoje mecze. Z całą pewnością stanowi to gwarancję rozgrywania spotkań w dobrej atmosferze, bez zagrożenia dla bezpieczeństwa. Jesteśmy gotowi spotkać się z Panem i przedyskutować nasze stanowisko. Oferujemy również pomoc i nasze pełne poparcie.

Z poważaniem

Prezes SKWK
Robert Szymański


(MP)
Komentarze...