Tarnowska infrastruktura sportowa
access_time 2008-03-16 11:32:55
W ostatnim czasie odżywa temat infrastruktury sportowej w Tarnowie. Tym razem w kontekście Euro2012. Dowiedzieliśmy się, że nasze miasto nie będzie się starać o możliwość goszczenia jednej z reprezentacji finalistów. Czy oznacza to, niewykorzystaną szansę?
Po przyznaniu organizacji finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej Polsce i Ukrainie, nasz kraj ogarnęła fala euforii i radości. Wiele miast zapowiadało, w jaki sposób wykorzysta pośrednio lub bezpośrednio tą imprezę dla promocji i rozwoju. Tylko cztery polskie miasta, ewentualnie sześć (ostatecznej decyzji UEFA jeszcze nie podjęła) będą areną piłkarskich zmagań. Jednak blisko 100 miejscowości w Polsce, wyraziło chęć przygotowania centrów pobytowych. Szesnaście zostanie wybranych przez UEFA i przekazanych federacjom piłkarskim. Oczywiście może ich powstać więcej. Niemcy na Mistrzostwa Świata w 2006 roku przygotowali 110 takich miejsc! Okazało się, że Tarnów z takiej opcji zrezygnował. Czy to oznacza, że zostaniemy w tyle za innymi miastami, gdzie podnosi się poziom jakości bazy sportowej?

fot. Michał Stańczyk

Jeszcze w latach 90-tych gościliśmy reprezentacje Polski. Hala „Jaskółka” była miejscem zmagań polskich szczypiornistek, koszykarzy, wcześniej zimowej Uniwersjady. Na stadionie Unii Tarnów mogliśmy oglądać młodzieżową kadrę piłkarzy. Tarnów jak na ówczesne warunki, posiadał bardzo dobre zaplecze sportowe. Dziś jednak coraz trudniej o organizację podobnych wydarzeń, gdyż praktycznie każde większe miasto dysponuje już nową, dużą halą czy stadionem. Pomijając aspekty promocji miasta, obiekty sportowe służą jednak głównie mieszkańcom regionu, sportowcom, kibicom.

W planach Urzędu Miasta jest stworzenie Ponadregionalnego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego przy ul. Piłsudskiego. Centrum ma służyć szkołom, Pałacowi Młodzieży oraz oczywiście mieszkańcom miasta. Jednostką realizującą zamierzenie jest Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Prace mają zakończyć się w latach 2011-2012. Zbudowana zostanie hala sportowa z widownią na ok. 1600 miejsc, powstanie park wodny połączony z istniejącą krytą pływalnią, amfiteatr na ok. 1200 miejsc. Planuje się także zagospodarowanie wyrobiska po byłej cegielni, gdzie znajduje się staw, będzie możliwość korzystania z kajaków, powstaną dodatkowe: drogi, parkingi, alejki spacerowe. Koszt inwestycji szacuje się na ponad 20 mln zł.

Coraz więcej mówi się o zagospodarowaniu Góry Św. Marcina. Na razie są to plany bardziej odległe i mniej konkretne niż te związane z centrum przy ul. Piłsudskiego. Miasto chce znaleźć inwestora, który zainteresuje się tym przedsięwzięciem. Jeżeli rozmowy z potencjalnymi inwestorami zakończą się pozytywnie na zboczach góry powstanie wówczas m.in. stok narciarski, miejsce do uprawiania sportów ekstremalnych, hotel SPA, centrum konferencyjno - biznesowe.

Inwestycje rozpoczną się także w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. W najbliższych latach tarnowscy studenci doczekają się nowej hali sportowej wraz z basenem. Jak widać, sporo planuje się w sferze sportu i rekreacji.

Co ze sportem profesjonalnym? Kolejną sprawą, która nurtuje szczególnie kibiców Unii Tarnów są obiekty w Mościcach. W tym roku Stadion Miejski doczeka się tablicy świetlnej i zadaszenia części głównej trybuny. Są to działania wymuszone wymogami ekstraligi żużlowej. Projekt stadionu poddawany był testom aerodynamicznym w laboratorium Politechniki Krakowskiej. Jednak wciąż nie wiadomo, kiedy doczeka się realizacji. Tymczasem największy stadion w regionie potrzebuje szybkich i efektywnych decyzji dotyczących remontu, który uwzględniałby nie tylko wymogi żużlowe, ale także piłkarskie, tak, aby mógł w przyszłości, w wyższej klasie rozgrywkowej służyć również tej dyscyplinie sportu.

Dużą szansą dla młodych tarnowskich sportowców są plany powstania Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Pod koniec stycznia odbyło się posiedzenie Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji, podczas którego skierowano do Prezydenta Miasta wniosek o podjęcie uchwały intencyjnej w sprawie powołania Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Tarnowie.

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem projektu uchwały intencyjnej. Niewykluczone, że SMS będzie funkcjonował od roku szkolnego 2009/2010. Z takiego rozwoju wydarzeń ucieszyliby się nie tylko sami sportowcy, ale również kibice, gdyż w Tarnowie łatwiej byłoby zatrzymać i rozwijać młode talenty np. w piłce nożnej. Obecnie przy szkole sportowej w Mościcach powstaje boisko ze sztuczną nawierzchnią.

Wciąż otwartą kwestią pozostaje przejęcie części obiektów Unii Tarnów przez miasto. Chodzi tu głównie o kompleks basenowy. Mimo, że w klubowe tereny nie zainwestują Włosi, nie powstanie centrum pobytowe na Euro 2012 władze klubu czynią starania, aby poprawić stan istniejących obiektów. Jeżeli myśli się w dzisiejszych czasach o sukcesach w profesjonalnym sporcie, niezbędna są odpowiednie warunki i infrastruktura.

(MP)
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A