"W ZWIERCIADLE BERGMANA" 25-30 marca w Kinie Millennium
access_time 2008-03-10 10:22:18
Bezprecedensowe wydarzenie kulturalne: arcydzieła Bergmana wracają do Tarnowa. To znakomita okazja, aby poznać jednego z najbardziej bezkompromisowych i wizjonerskich twórców w światowej kinematografii.W ZWIERCIADLE BERGMANA

25.03 – 30.03.2008

PROGRAM przeglądu:

Szepty i krzyki: 25.03.2008
Milczenie: 26.03.2008
Jak w zwierciadle: 27.03.2008
Siódma pieczęć: 28.03.2008
Persona: 29.03.2008
Tam, gdzie rosną poziomki:30.03.2008

BILETY: 5 zł. (za jeden seans)


Spośród wszystkich dokonań szwedzkiego reżysera wybrano sześć tytułów. Tam, gdzie rosną poziomki, Szepty i krzyki, Milczenie, Persona, Jak w zwierciadle, Siódma pieczęć - to te pozycje w filmografii Bergmana, które pochylają się nad kondycją człowieka we współczesnym świecie i które cały czas prowokują i dają do myślenia.

Filmy zostaną pokazane na odnowionych cyfrowo kopiach 35mm. Młode pokolenie widzów po raz pierwszy będzie miało szansę poznać arcydzieła Bergmana w idealnych technicznie warunkach.

Twórczość Bergmana wraz z jej powracającymi motywami - wyobcowaniem człowieka we współczesnym świecie, kryzysem wiary i chrześcijańskiego modelu moralności, rozkładem więzi w rodzinie - paradoksalnie dopiero dziś staje się dla polskiego widza w pełni aktualna i czytelna. Polemika reżysera z mieszczańskim systemem wartości może istotnie dotykać nas w pełni dopiero w społeczeństwie, które zaczęło wykształcać klasę średnią z jej wszystkimi dobrodziejstwami i obciążeniami. Prezentacja uniwersalnych filmów Bergmana jest więc dziś dla widza okazją do postawienia sobie zasadniczych pytań związanych z własnym życiem i miejscem w świecie, a nie tylko do spotkania z mistrzem kina.

Bergman, mimo że autobiograficzny aż do granic ekshibicjonizmu, potrafi w swoich obrazach dotknąć filmowego absolutu. Tworzy kino totalne, które mierzy się z najpoważniejszymi problemami filozoficznymi, religijnymi i egzystencjalnymi i które dziś staje się dla widza prawdziwym wyzwaniem.

Komentarze...