Wyjątkowo ciężka służba dla strażaków
access_time 2008-02-26 14:15:35
Wczorajszego dnia od godziny 9:14 do 21:30 tarnowscy strażacy interweniowali aż 23 razy. Wypadek w Zgłobicach, pożar lasu w Biadolinach Radłowskich oraz liczne pożary traw to tylko kilka z wczorajszych zdarzeń, w których konieczna była interwencja Straży.

O godz. 09.14 strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Nr 2 podjęli pierwszą interwencję, likwidując zagrożenie stwarzane przez nadłamany konar drzewa, zwisający nad jezdnią w miejscowości Lisia Góra.

O godz. 09.19 do Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP w Tarnowie wpłynęło kolejne zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem samochodu ciężarowego przewożącego na przyczepie maszynę drogową. Wypadek miał miejsce w miejscowości Zgłobice na międzynarodowej drodze A-4, pięć kilometrów od Tarnowa. Kierujący pojazdem MAN podczas hamowania nie opanował pojazdu, który przewrócił się na dwupasmowej jezdni. Przyczepa na której przewożono maszynę drogową stała na kołach na jezdni. Dwupasmowa jezdnia w kierunku Tarnowa została całkowicie zablokowana. W samochodzie został uszkodzony zbiornik paliwa. Strażacy ewakuowali z kabiny poszkodowanego kierowcę, którego przekazano zespołowi karetki pogotowia ratunkowego, kierowca został przewieziony do szpitala. Następnie strażacy zabezpieczyli wyciek oleju napędowego i przy użyciu sprzętu ratownictwa chemicznego pozostałą część paliwa wypompowali z baku pojazdu, a rozlane na jezdni paliwo zebrali. Przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu na samochodzie ratownictwa drogowego - SCRD, uszkodzony pojazd został postawiony na koła i odholowany na pobliski parking. Działania ratownicze prowadziło 5 zastępów z JRG Nr 1.

W trakcie trwania pierwszej akcji o godz. 11.33 kolejny zastęp z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Nr 1 został zadysponowany do średniego pożaru lasu w miejscowości Biadoliny Radłowskie gmina Wojnicz. Tam na powierzchni 1,3 ha palił się młodnik sosnowy, oraz torfowisko na powierzchni 0,7 ha. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane również zastępy OSP z terenu gmin Wojnicz i Wierzchosławice. Działania gaśnicze prowadzone były przez 6 zastępów, łącznie 23 strażaków. Po ponad trzygodzinnej walce, pożar został ugaszony. W trakcie sprawdzania i dogaszania pogorzeliska strażacy znaleźli spalone zwłoki mężczyzny.

O godz. 11.46 Dyżurny MSK przyjął pierwsze zgłoszenie o pożarze trawy w Tarnowie przy ul. Bartla, gdzie na miejsce został wysłany jeden zastęp z JRG Nr 1. Do drugiego pożaru traw doszło o godz. 12.01 - tym razem średniego, na miejsce zostały zadysponowane 2 zastępy z JRG Nr 2. Po dojeździe ustalono, że paliła się sucha roślinność na nieużytkach, na terenie klastra przemysłowego w północnej części miasta. Jednak to był dopiero początek palących się traw na terenie miasta i powiatu tarnowskiego, kolejne zgłoszenia wpływały do MSK co kilkanaście minut. Łącznie strażacy ugasili 15 pożarów traw, akcje gaśnicze prowadzone były do godz. 19.00.

W trakcie prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych wczesnym południem garaże obu tarnowskich jednostek były puste, wszystkie zastępy brały udział w działaniach. O godz. 13.34 czyli po 20 minutach od zakończenia akcji w miejscowości Zgłobice, 3 zastępy z JRG Nr 1 i JRG Nr 2 zostały zadysponowane do zdarzenia drogowego w miejscowości Brzozówka gmina Lisia Góra. Na krajowej drodze nr 73 relacji Tarnów – Kielce, kierujący samochodem ciężarowym (izoterma) chcąc uniknąć zderzenia czołowego zjechał na pobocze, pojazd przewrócił się na bok. Przewrócony samochód, całkowicie zablokował ruch drogowy na prawym pasie w kierunku Kielc. Kierowca opuścił pojazd o własnych siłach nie doznając obrażeń. I tym razem nie obeszło się bez pomocy ciężkiego samochodu ratownictwa drogowego - SCRD, przy użyciu którego strażacy postawili ciężarówkę na koła i odholowali do pobliskiej zatoczki.

W godzinach popołudniowych zastępy JRG Nr 2 interweniowały jeszcze dwukrotnie o godz. 15.25 gasiły pożar samochodu osobowego w miejscowości Rzuchowa, a o godz. 17.29 likwidowały skutki wypadku drogowego w miejscowości Zborowice. Na zakończenie pracowitego dnia służby strażacy ugasili palący się kontener na śmieci na terenie osiedla mieszkaniowego. Powrót do strażnicy ostatniego wozu bojowego odnotowano o godz. 21.30.

Łącznie od godziny 09.14 do godz. 21.30 tarnowscy strażacy interweniowali 23 razy, co jest dotychczasowym rekordem w bieżącym roku.

Komentarze...