Uwaga na nieszczelne instalacji kominowe
access_time 2008-02-26 10:56:47
W ostatnim tygodniu strażacy z PSP w Tarnowie dwa razy interweniowali w sprawie nieszczelnych instalacji kominowych. Tym razem nikt nie ucierpiał, jednak należy pamiętać, że zaczadzenie, szczególnie w zimie, jest niestety często przypadkiem zatruć a nawet zgonów.

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 2 w Tarnowie interweniowali dwukrotnie, prowadząc działania ratowniczo-gaśnicze w budynkach wielorodzinnych. Pierwsze zdarzenie miało miejsce w dniu 22.02.2008 r. w Tarnowie ul. Cegielniana 8, tam doszło do cofnięcia dymu z komina. Dym pojawił się w dwóch mieszkaniach na pierwszym i drugim piętrze. Nikt z mieszkańców nie doznał obrażeń. Mieszkania zostały przewietrzone, piece węglowe którymi były dogrzewane mieszkania zostały wygaszone. Następnie strażacy dokonali pomiarów na zawartość tlenku węgla, we wszystkich mieszkaniach, pomieszczeniach piwnicznych i strychu- przyrządy nie wykryły obecności czadu. W trakcie sprawdzania mieszkań strażacy zauważyli że przewód kominowy w mieszkaniu na drugim piętrze jest popękany i nieszczelny. W mieszkaniu przebywał starszy mężczyzna, mieszkający samotnie. O zdarzeniu poinformowano administratora obiektu, który przybył na miejsce zdarzenia. Strażacy zakazali użytkować pieców węglowych, wyłączyli z eksploatacji uszkodzony przewód kominowy, oraz polecili wykonać badania kominiarskie instalacji wentylacyjnej i kominowej w budynku.

Do drugiego zdarzenia doszło w dniu 23.02.2008 r. na ul. Harasymowicza 7 w Tarnowie. Tam w budynku wielorodzinnym zapaliły się sadze w kominie. Pożar ugasili mieszkańcy przed przybyciem strażaków. W trzech mieszkaniach panowało niewielkie zadymienie. Strażacy przewietrzyli mieszkania, dokonali pomiarów na obecność tlenku węgla. Przyrządy nie wykazały jego obecności. Nikt z mieszkańców nie doznał obrażeń. Po dokonaniu oględzin mieszkań w mieszkaniu zlokalizowanym na poddaszu strażacy stwierdzili że popękany i nieszczelny jest przewód kominowy. Przewód kominowy przebiegał przez trzy mieszkania. Strażacy tak jak poprzedniego dnia, zakazali używania pieców węglowych oraz zlecili wykonanie badań kominiarskich.

Komentarze...