"Fabryka" w teatrze
access_time 2009-03-04 17:36:25
Najnowsza premiera Tarnowskiego Teatru cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów oraz mediów. Pierwszy spektakl "Fabryki" będzie miało okazję zobaczyć - już w piątek - na małej scenie ok. 90 osób. Zarówno autor tekstu Marcin Skóra (na co dzień szef Wydziału Kryminalnego tarnowskiej policji) jak i sam reżyser Andrzej Prokop są niezwykle ciekawi reakcji publiczności i odbioru inscenizacji oraz samego tekstu.

6 marca o godz. 18.00 na małej scenie rozpocznie się premiera najnowszej produkcji Tarnowskiego Teatru. Powstała ona w oparciu o tekst autorstwa Marcina Skóry pt. "Fabryka", jej reżyserem - a zarazem scenografem - jest Andrzej Prokop. Tekst pisałem przez kilka miesięcy - mówi autor. Zamykałem się w suterenie zwanej przez kolegów "lochami" i przy kolejnych paczkach papierosów próbowałem oddać, to co miałem okazję sam obserwować jako bezpośredni uczestnik zdarzeń. To historia prawdziwa a wiadomo przecież, że to życie pisze najlepsze scenariusze.

W ten sposób powstała próba studium psychiki kolegów z pracy, którzy w nieoczekiwanej dla siebie wcześniej sytuacji muszą pokazać jakimi naprawdę są ludźmi. Widz będzie miał także okazję zobaczyć relacje komisarza Sakłaka - głównego bohatera, w tej roli Robert Żurek - ze swoją najbliższą rodziną, żoną (Anna Lenczewska). To wizja chwilami sfrustrowanego człowieka, który stara się odnaleźć w życiu prywatnym a jednocześnie wykonywać jak najlepiej swoje zawodowe obowiązki. To postać wyjątkowo złożona: bezkompromisowy, cyniczny, ostry w działaniu, a z drugiej strony pełen wrażliwości i poczucia humoru podkreśla reżyser. W sztuce mamy tajemnicze zniknięcie, podejrzanych, proces rozwiązywania sprawy oraz tragiczny finał. Dużym walorem tekstu jest realistyczny opis sytuacji wraz ze specyficznym językiem jakim posługuje się mikrospołeczność policyjna czy środowiska przestępcze.

Tak jak zapowiadałem wcześniej, po tekstach tradycyjnych ("Betlejem" czy "Kartoteka") nadszedł czas na awangardę. Wpadł mi w ręce tekst tarnowskiego policjanta i uznałem, że można podjąć próbę jego adaptacji na deski teatralne - mówi Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny Solskiego. Sam jestem ogromnie ciekaw wyników pracy naszego małego zespołu artystycznego. Mam nadzieję, że przypadnie do gustu tarnowskim - i nie tylko - widzom. Na scenie zobaczyć będzie można wcześniej wspomnianych Roberta Żurka i Annę Lenczewską oraz Przemysława Sejmickiego, Mariusza Szaforza oraz gościnnie Olę Skórę; reżyseria i scenografia Andrzej Prokop.

W związku z dużym zainteresowaniem spektaklem po piątkowej premierze, będzie go można obejrzeć na dodatkowym pokazie w sobotę (7 marca) o godz. 15.00. Natomiast następne przedstawienia zgodnie z repertuarem 15, 21 i 22 marca o godz. 18.00.


Zdjęcia: Paweł Topolski
Info: Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A