Dziś 14 luty - Walentyki
access_time 2008-02-14 09:20:24
Dziś 14 luty, popularne Święto Zakochanych. Sama nazwa Walentynki pochodzi od imienia Św. Walentego, patrona zakochanych. Kim był Święty Walenty i dlaczego Walentynki stały się tak popularne?

Dzisiejszego dnia na pewno wiele osób dostanie popularną "walentynkę" w postaci kartki, listu (zawierającego wiersze), lub w bardziej nowoczesny sposób-życzenia przesłane sms-em lub mailem. Jednak współcześnie wszyscy zwracają uwagę na to, że święto stało się świętem typowo komercyjnym. Do Polski Walentynki przywędrowały z krajów anglosaskich w latach 90 XX wieku. Zauważyć można, że święto mimo chłodnej pory roku dla zakochanych, przyjęło się w Polsce znakomicie.

Tradycyjne dla Polaków-Słowian święto zakochanych to tzw. Noc Kupały (Noc Świętojańska, Sobótka) - obchodzonego w najkrótszą noc w roku, czyli najczęściej (nie uwzględniając roku przestępnego) z 21 na 22 czerwca. Noc Kupały często bywa uważana obecnie za alternatywną propozycję dla zachodnich-komercyjnych Walentynek. Czy ognie sobótkowe, wianki i wróżby będą się stawały bardziej popularne w naszym kraju?

Kim był tak naprawdę Święty Walenty? Źródła wymieniają dwie osoby (w rzeczywistości prawdopodobnie chodzi o jedną osobę): kapłana rzymskiego, ściętego w czasie prześladowań za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego oraz biskupa Terni koło Rzymu. Przedstawiany najczęściej w stroju kapłana lub biskupa w momencie, gdy uzdrawia chłopca z padaczki. Słynął również z tego, iż udzielał ślubu zakochanym (niekoniecznie za zgodą rodziców). Jak podaje Wikipedia: "Św. Walenty z wykształcenia lekarz, z powołania duchowny jest w tradycji patronem zakochanych. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: "Od Twojego Walentego". Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r. i od tamtej pory dzień ten jest dniem zakochanych."

Święto, komercyjne bądź nie, jest okazją do wyznania miłości, zarówno osobie, która już wie o naszym uczuciu, jak i temu, w kim skrycie się kochamy. Życzymy wszystkim udanego Dnia Zakochanych.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A