Pracodawco: nie bój się niepełnosprawnych
access_time 2008-05-28 12:54:31
Dlaczego pracodawcy niechętnie zatrudniają niepełnosprawnych, czy inwalida pracuje gorzej, jak wyrównywać szanse edukacyjne osób z niepełnosprawnością – to zagadnienia, które zostaną podjęte podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej 4 czerwca w Tarnowie. Spotkanie pod hasłem: „Edukacja – Praca – Prawo w życiu osób niepełnosprawnych” organizuje Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie wspólnie z Małopolską Wyższą Szkołą Ekonomiczną. W konferencji wezmą udział naukowcy z całej Polski, przedstawiciele władz samorządowych, doradcy zawodowi, opiekunowie osób niepełnosprawnych oraz ich rodzice.

Według różnych danych, w Polsce ponad dwa i pół miliona osób w wieku produkcyjnym to niepełnosprawni. - Tylko co piąty z nich jest zatrudniony, a chciałoby znacznie więcej – przyznaje Tomasz E. Wardzała, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie, współorganizator konferencji. Warsztat przy ul. Hodowlanej w Tarnowie nie tylko prowadzi rehabilitację społeczną upośledzonych umysłowo, ale także skutecznie przygotowuje ich do pracy.

Opiekunowie niepełnosprawnych podkreślają, że są to ludzie zazwyczaj sumienni i w większości zmotywowani do pracy. Ambicją i zaangażowaniem chcą rekompensować ograniczenia wynikające z niepełnosprawności. - Szkoda, że tylko nieliczni pracodawcy zdają sobie sprawę, z jak wielu ulg i przywilejów można skorzystać zatrudniając niepełnosprawnego – zaznacza Tomasz E. Wardzała.


Mówi Tomasz Wardzała, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie, organizator konferencji.

lub->POBIERZ


O kwalifikacjach zawodowych osób niepełnosprawnych będzie mówić na konferencji prof. Barbara Baraniak z Instytutu Badań Edukacyjnych Ministerstwa Edukacji Narodowej. Prawo osób niepełnosprawnych do pracy przybliży dr hab. Renata Zuber z Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Natomiast o pracy jako wsparciu osoby niepełnosprawnej będzie mówił Łukasz Bednarczyk z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Problem dowartościowania osobowości osób niepełnosprawnych przedstawi prof. Andrzej Szyszko-Bohusz z Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie. Z kolei o znaczeniu kształcenia integracyjnego opowie Anna Cieplińska, dyrektor Gimnazjum nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie.

Konferencję zakończy dyskusja z udziałem władz samorządowych, doradców zawodowych i rodziców osób niepełnosprawnych.

Spotkanie odbędzie się przy udziale Instytutu Badań Edukacyjnych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały, Posłanki do Parlamentu Europejskiego Urszuli Gacek, Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie.

Konferencja jest kolejną inicjatywą Stowarzyszenia „Ich Lepsze Jutro” na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych. W ubiegłym roku stowarzyszenie włączyło się w europejską akcję zbiórki podpisów przeciwko dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Wymagany milion podpisów, złożony w Brukseli, przyczynił się do uruchomienia procedur związanych ze zmianą unijnych przepisów dotyczących niepełnosprawnych.

Konferencja odbędzie 4 czerwca się w auli Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie przy ulicy Waryńskiego 14. Początek o godz. 9.00. Wstęp jest wolny.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A