Historia pomnika w Woli Rzędzińskiej
access_time 2008-05-21 14:41:14
W Woli Rzędzińskiej, prawie na przeciwko kościoła parafialnego, a na terenie nowo wybudowanego centrum wsi znajduje się pomnik poświęcony pamięci poległych w walce o wolność w latach 1914-1921 oraz 1939-1945. Upamiętnia też w szczególności żołnierzy Armii Krajowej: Jana Ciochonia ps. „Drucik”, W. Ostręgę ps. „Samgon”, Józefa Kołodzieja ps. „Sęp”, Józefa Olszówkę ps. „Cichy” oraz Stanisława Kutę ps. „Kłos”.

Pomnik powstał z inicjatywy lokalnej społeczności, a zwłaszcza byłych żołnierzy Armii Krajowej, w 1957 roku. Był to czas szczególny. Zmiany z Związku Radzieckim po śmierci Stalina i – będąca ich konsekwencją „odwilż” 1956 roku pociągnęła za sobą zwolnienie z więzień i rehabilitację części byłych AK-owców, a także spowodowała znaczne złagodzenie działań cenzury. Możliwe stały się inicjatywy, które w okresie stalinowskim były nie do pomyślenia. Jedną nich było wzniesienie pomnika w Woli Rzędzińskiej, zaprojektowanego przez znanych tarnowskich artystów Bogdanę i Anatola Drwalów, a poświęconego przez ks. Józefa Nowaka – byłego żołnierza Armii Krajowej.

Aktem bohaterstwa na ówczesne czasy było zadedykowanie pomnika „poległym w walce o wolność w latach 1914-1921”, bo to oznaczało zaliczenie do walk o wolność wojny polsko-bolszewickiej, której samo tylko wspominanie groziło poważnymi konsekwencjami. Dziś już nie sposób dociec, czy treść tego napisu „umknęła” cenzurze, czy też wykorzystano moment, w którym ona praktycznie przestała funkcjonować, niemniej jednak fakt, że pomnik znajdował się na prywatnym terenie, prawdopodobnie „uratował” treść inskrypcji przed późniejszymi ingerencjami władzy ludowej. W ten sposób pomnik w niezmienionym kształcie dotrwał do naszych czasów.

Przez pół wieku dla mieszkańców Woli Rzędzińskiej był miejscem bardzo ważnym, przy nim odbywały się obchody uroczystości patriotycznych, choć z czasem ulegał coraz większemu zniszczeniu. - Jako samorząd Gminy Tarnów czuliśmy wewnętrzny obowiązek wyrażenia uznania nie tylko dla tych, których pamięci wzniesiony został pomnik, ale także i tych, którzy ten pomnik wznosili – podkreśla wójt Grzegorz Kozioł. - Dlatego podejmując decyzję o budowie centrum wsi, zadecydowaliśmy również o renowacji tego pomnika. Powtórne symboliczne odsłonięcie pomnika będzie miało miejsce 22 czerwca. Na ten dzień zaplanowane zostało oddanie do użytku całego centrum wsi oraz uroczysta sesja Rady Gminy, podczas której odbędzie się uroczystość nadania honorowego obywatelstwa gminy Tarnów ks. prał. Janowi Franczakowi. W historii gminy Tarnów będzie to pierwsza tego typu uroczystość.

W związku z planami przygotowania obszerniejszego opracowania, zwracamy się z prośbą do osób mogących przekazać informacje na temat pomnika czy na temat publikowanych archiwalnych zdjęć, rozpoznających na nich siebie lub swoich bliskich, o kontakt z Urzędem Gminy Tarnów, tel. 014 631 00 31.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A