Niepełnosprawni w Strasburgu
access_time 2007-12-12 19:08:48
Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II pojechali do Strasburga i Pragi. Wycieczkę zorganizował zaprzyjaźniony ze Stowarzyszeniem „Ich Lepsze Jutro” europoseł Leopold Rutowicz. Eurodeputowany oprowadził niepełnosprawnych po Parlamencie Europejskim i zapoznał ze swoją pracą jako przedstawiciela regionu tarnowskiego w strukturach Unii Europejskiej.

Barbara Chorąży, psycholog w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie podkreśla, że niepełnosprawnym po raz pierwszy dano szansę wyjechać na wycieczkę, na której nie były tylko osoby z tego środowiska. – Nikt nas nie traktował ulgowo ze względu na niepełnosprawność. Uczestnicy mieli okazję wykazać się samodzielnością i w praktyce zastosować umiejętności nabyte w czasie zajęć w Warsztacie – uważa psycholog Chorąży.

W czasie wycieczki było duża czasu na zwiedzanie – uważa Kamil, uczestnik wyjazdu do Francji i Czech. Niepełnoprawni nie tylko zobaczyli Parlament Europejski i najważniejsze zabytki Strasburga, ale także w drodze powrotnej zatrzymali się w Pradze. Małgorzata Chomentowska, terapeutka opiekująca się uczestnikami wycieczki, bardzo dobrze oceniła ich samodzielność. - Rehabilitacja społeczna prowadzona w Warsztacie przynosi dobre efekty. Młodzież sama decydowała o wyborze posiłków w restauracji, samodzielnie opracowała plan zwiedzania miasta – podkreśla terapeutka.

Terapeuci i uczestnicy o wycieczce do Strasburga:


lub->POBIERZ

Poseł Parlamentu Europejskiego Leopold Rutowicz współpracuje ze Stowarzyszeniem „Ich Lepsze Jutro” od ponad roku. - Jego przedstawiciela gościliśmy na otwarciu Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II – wspomina kierownik Warsztatu Tomasz Wardzała. Wiosną europoseł odwiedził podopiecznych stowarzyszenia w Tarnowie i przekazał sprzęt multimedialny, który jest wykorzystywany w rehabilitacji dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym.

Stowarzyszenie "Ich Lepsze Jutro" powstało w 2005 r. Otacza opieką osoby niepełnosprawne intelektualnie, z zaburzeniami psychicznymi i wadami układu ruchu oraz rodziny i opiekunów. Poprzez swoją działalność świeccy członkowie stowarzyszenia chcą budować żywy pomnik Jana Pawła II. W ubiegłym r. z ich inicjatywy otwarto w Tarnowie Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II dla 36 dorosłych osób upośledzonych umysłowo. Drugą placówką jest Aktywna Świetlica Terapeutyczna dla dzieci, współfinansowana z dotacji Fundacji PZU.

Stowarzyszenie "Ich Lepsze Jutro" jest organizacją pożytku publicznego, co oznacza, że można mu przekazać 1 proc. podatku. Pieniądze są przeznaczane na nowoczesne metody rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych intelektualnie z wykorzystaniem muzyki, sztuki, multimediów i przeszkolonych psów.

Komentarze...