Niepełnosprawni porządkowali cmentarz wojskowy
access_time 2007-10-31 18:27:55
Cmentarz wojskowy w Tarnowie odwiedzili niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym młodzież upośledzona umysłowo uporządkowała nekropolię, a na grobach zapaliła znicze. Kierownictwo warsztatu zamierza objąć cmentarz całoroczną opieką.

Cmentarz wojskowy w tarnowskiej dzielnicy Chyszów nosi numer 200 i powstał w 1915 r. Pochowano na nim ponad 1,6 tys. żołnierzy różnych narodowości. Spoczywają tam Polacy, Rosjanie, Niemcy, Ukraińcy, Włosi, Austriacy, Węgrzy i Serbowie.

Terapeuci wraz z niepełnosprawną młodzieżą kupili niezbędne narzędzia do porządkowania cmentarza, a następnie przeprowadzili specjalne zajęcia dla swoich podopiecznych. Osoby o obniżonym stopniu rozwoju intelektualnego samodzielnie oczyściły alejki, groby, a następnie zapaliły znicze.

Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II Tomasz E. Wardzała zamierza zwrócić się do starosty tarnowskiego z prośbą o zgodę na całoroczną opiekę nad nekropolią. Cmentarz jest położony blisko warsztatu, obok trasy kolejowej Tarnów- Szczucin. - Chcemy poszerzyć naszą wiedzę na temat historii cmentarzy wojennych – zapowiada Tomasz E. Wardzała.

Cmentarz chyszowski powstał w 1915 r. początkowo jako cmentarz komunalny, drugi po cmentarzu na Zabłociu. Jednak teren był podmokły i mieszkańcy nie chcieli grzebać tam swoich krewnych. Cmentarz pozostał jedynie nekropolią wojskową. Jest podzielony na cztery kwatery wyznaczone ścieżkami i żywopłotami. Nagrobki znajdują się w kwaterze północno- zachodniej.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzi w Tarnowie Stowarzyszenie „Ich Lepsze Jutro”. Do placówki uczęszcza 36 dorosłych osób upośledzonych umysłowo. Celem Warsztatu jest nabycie umiejętności niezbędnych do podjęcia aktywności zawodowej. Rehabilitacja zawodowa prowadzona jest w pracowniach: gospodarstwa domowego, drewna i metalu, rękodzieła artystycznego, komputerowo- internetowej, podtrzymywania umiejętności edukacyjnych i rehabilitacji fizycznej. W Warsztacie działa też pracownia terapii logopedycznej i psychologicznej oraz sala do relaksacji i wyciszenia emocjonalnego. Priorytetem jest rehabilitacja społeczna, czyli integracja niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Organizowane są wycieczki, wizyty w zakładach pracy, muzeach, kinach i teatrach.

Stowarzyszenie „Ich Lepsze Jutro” wspólnie z Fundacją PZU prowadzi także Aktywną Świetlicę Terapeutyczną dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A