Wizyta ambasadora USA w Tarnowie
access_time 2007-11-22 14:50:11
20 listopada w tarnowskim magistracie odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały z ambasadorem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Polsce Victorem Ashe`m. Ambasador przyjął zaproszenie do złożenia wizyty w Tarnowie w roku przyszłym, na uroczystości 90 – lecia odzyskania niepodległości.

20 listopada z krótką wizytą gościł w Tarnowie Victor Asie, ambasador USA w Polsce. W tarnowskim magistracie odbyło się spotkanie z Prezydentem Miasta Tarnowa Ryszardem Ścigałą. Rozmawiano o sprawach lokalnego samorządu, jako, że ambasador Asie przez kilkanaście lat pełnił funkcję burmistrza Knoxville w stanie Tennessee. Victor Asie został również zaproszony przez Ryszarda Ścigałę do złożenia wizyty w roku przyszłym, jako gość uroczystości 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Victor Ashe został nominowany na stanowisko ambasadora USA w Polsce 8 kwietnia 2004 roku. a ceremonia zaprzysiężenia odbyła się 23 czerwca 2004 r. w Waszyngtonie. Kilkudziesięcioletnia kariera w służbie publicznej obejmuje 31 lat pracy na obieralnych urzędach stanowych i lokalnych Tennesse. Kiedy w grudniu 2003 r. obchodził 16-lecie pracy w ratuszu, był najdłużej piastującym stanowisko burmistrzem w liczącej 216 lat historii Knoxville.

Victor Ashe urodził się 1 stycznia 1945 r. w Knoxville, w 1967 r. ukończył Uniwersytet Yale z tytułem licencjata z historii, a dyplom nauk prawniczych otrzymał na Wydziale Prawa Uniwersytetu Tennessee w 1974 r. W 1968 roku w wieku 23 lat został wybrany do Izby Reprezentantów Tennessee. W 1975 r. został wybrany do Stanowego Senatu Tennessee, w którym przepracował dziewięć lat. W latach 1985-1987 był dyrektorem generalnym prezydenckiej Komisji ds. Ochrony i Rozwoju Terenów Rekreacyjnych, w listopadzie 1987 roku został wybrany burmistrzem Knoxville. Jako burmistrz Knoxville Victor Ashe odwiedzał dwukrotnie Polskę, w roku 1997 i 2000.

Jako burmistrz poprawił kondycję finansową miasta, stworzył nowoczesne centrum konferencyjne, co przyczyniło się do rozwoju turystyki. Ashe powołał również w Knoxville radę ds. cywilnej kontroli policji. W styczniu 2004 r. otrzymał nagrodę przewodniczącego Komisji Obchodów Dnia Martina Luthera Kinga za pracę na rzecz poprawy stosunków rasowych. Jednym z najważniejszych zakresów jego działalności w ratuszu była także ochrona i odbudowa obszarów zabytkowych.

W 1995 roku został wybrany prezesem Stowarzyszenia Burmistrzów Amerykańskich, pełnił również funkcję prezesa Miejskiej Ligi Tennessee, przewodził ponadpartyjnej inicjatywie na rzecz ograniczenia federalnych regulacji prawnych nakładających na stany obowiązki bez jednoczesnego zapewnienia środków na ich realizację.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A