Podpisy w Tarnowie i Bochni przeciwko dyskryminacji osób niepełosprawnych
access_time 2007-08-31 14:16:50
Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO wraz z żużlowcem i radnym Robertem Wardzałą znów zachęca mieszkańców Tarnowa do włączenia się w akcję zbiórki podpisów przeciwko dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Tym razem swój podpis będzie można złożyć w Tarnowie na Placu Sobieskiego we wtorek, 4 września oraz tydzień później, 11 września na rynku w Bochni. W obu miastach podpisy będą zbierane w godzinach: od 10.00 do 13.00.

Zachęcamy wszystkich, którym nie jest obojętny los osób niepełnosprawnych – apeluje do mieszkańców Tarnowa i Bochni Tomasz Wardzała, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II z ul. Hodowlanej. Żużlowiec Robert Wardzała jest zbudowany postawą kibiców czarnego sportu, którzy prosili go o kolejne edycje akcji. – Zwłaszcza kibicom z Bochni zależało, aby podpisy zbierać w ich mieście – mówi radny Robert Wardzała. Również miłośnicy żużla obiecali pojawić się 4 września na Placu Sobieskiego w Tarnowie. Tego dnia swoje podpisy złożą też parlamentarzyści ziemi tarnowskiej, radni i władz miasta oraz powiatu.Akcja zbiórki podpisów odbywa się w 27 krajach w Europie. Tarnów włączył się do akcji jako pierwszy w Polsce. Tylko w ciągu trzech godzin w pierwszym dniu akcji zebrano blisko 700 podpisów. Do końca września trzeba ich zgromadzić milion, aby w Parlamencie Europejskim rozpoczęły się prace nad ustawą regulującą problemy osób niepełnosprawnych.

Po pierwszej edycji akcji pojawiły się w internecie głosy uważające przedsięwzięcie za bezsensowne, a dyskryminację niepełnosprawnych za mit. To zainspirowało prezesa Stowarzyszenia Krzysztofa Drwala (zawodowo dziennikarza Polskiego Radia) do zorganizowania radiowej debaty na ten temat. – Przez półtorej godziny w Programie Pierwszym rozmawiałem ze słuchaczami o akcji i o ewentualnej dyskryminacji niepełnosprawnych. Audycja spotkała się z żywą reakcją, było mnóstwo telefonów i maili. Wszyscy uznali, że niepełnosprawni są dyskryminowani na każdym kroku – od życia w najbliższym otoczeniu po trudności ze znalezieniem pracy – opowiada dziennikarz Polskiego Radia. Opinie słuchaczy utwierdziły działaczy Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO w przekonaniu, że akcja jest potrzebna i słuszna.

Wystarczy jedna minuta na złożenie podpisu. Jeśli w całej Unii Europejskiej akcja zakończy się sukcesem, istnieje spora szansa, że niepełnosprawni będą mieli dostęp do zatrudnienia i kariery zawodowej na równi z innymi obywatelami. Tomasz Wardzała, studiujący nauczanie patrona Warsztatu Terapii Zajęciowej z ul. Hodowlanej w Tarnowie, przypomina słowa Jana Pawła II, który mówił, że „jedność zależy od sprawiedliwego zabezpieczenia potrzeb, praw i zadań każdego członka narodu”. Akcja tarnowskiego stowarzyszenia i znanego żużlowca odbywa się także po to, aby nie rodził się rozdźwięk i kontrast na tle różnic. Stąd już bardzo blisko do uprzywilejowania jednych i upośledzenia drugich.

Komentarze...