WALĘ:TYNKI w Ander Pasydż
access_time 2007-02-01 13:06:56
Piwnica tarnowskiej Galerii Miejskiej po prawie ćwierćwieczu hibernacji została reaktywowana w roku 2003. Nie jest to typowe miejsce wystawiennicze, odrapane, wilgotne mury schowane głęboko w podziemiach Pasażu Tertila sprzyjają prezentacji sztuki dalekiej od komercji, niekonwencjonalnej, często kontrowersyjnej i szokującej.
„Ander Pasydż” to także miejsce, gdzie bez zbędnych formalności, pytań o dyplomy i dorobek twórczy, każdy kto uważa się za artystę może podjąć próbę dialogu z publicznością. Piwniczne pokazy to zazwyczaj kompilacja sztuki wizualnej, muzyki, poezji i innych form ekspresji mających na celu wywołanie nieokreślonych emocji, dyskusyjnego fermentu, to także stawianie kolejnych pytań i próba odpowiedzi na odwieczne pytania o sens ziemskiej wędrówki, zasadność robienia czegokolwiek…

Kuratorem piwnicy: jest Piotr Kukla. Poniżej kilka linków do informacji zamieszczanych w mediach na temat przedsięwzięcia:
http://www.tarnow.pl/galeria/galeria_533/index.php
index.php?pokaz=wiadomosc&id=352
http://www.intarnet.pl/www1.atlas.okay.pl/tarnow_full.html?action=full&dzial=promocje&id=5626
http://www.intarnet.pl/www1.atlas.okay.pl/tarnow_full.html?action=full&id=4715

14 lutego Ander Pasydż organizuje niesamowite wydarzenie artystyczne pt: "Walę:tynki". Autorami są Peter Holzhubbel (Austria) i Egil Bjørnsson (Norwegia). Początek o godzinie 19:00, wstęp choć bezpłatny, dozwolony tylko dla osób pełnoletnich

Peter Holzhubbel (1954 Austria)
Studia: Akademie der bildenden Künste in Wien, Institut für bildende Kunst Vorstand (1979)
Uprawiane dyscypliny: Sztuka konceptualna, malarstwo, rysunek, grafika, akcjonizm, poezja.
Credo twórcze: Sztuka to magia a zarazem religia. Proces tworzenia to szereg zabiegów, rytuałów, to ciągłe wywoływanie napięcia, wydobywanie z pokładów podświadomości tego o czym jeszcze nie wiemy… Liczne wystawy indywidualne oraz udział w projektach zbiorowych min. Austria, Niemcy, Belgia, Holandia, Norwegia, Finlandia, Włochy, USA, Australia.

Egil Olav Bj¸rnsson (1978) urodzony w Ĺlesund w Norwegii. Zadebiutowaů w 2001r. tomikiem wierszy "9", jednak rozgłos przyniósł mu dopiero wydany w Norwegii zbiór opowiadań "Fyrtĺrn og andre noveller" w 2005r. W swojej twórczości przejawia zainteresowanie tym, co chłodne, bezkształtne i surowe. Opisuje głownie dobrze znane sobie pogranicze melancholii na tle fiordów i trudnej osobowości ludzi północy. Ostatnio próbuje swoich sił także w poezji haiku oraz w szeroko pojętych działaniach para artystycznych. Obecnie w Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design w Oslo znajduje się instalacja „norweski las”, której część można było obejrzeć podczas zdarzenia zatytułowanego „Strefa zero” („Ander Pasydż” – kwiecień 2006).
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A