Ludmiła Worobec-Witek w Tarnowie
access_time 2007-01-29 20:01:34
Centrum Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna zaprasza w najbliższą niedzielę na Recital skrzypcowy w wykonaniu Ludmiły Worobec-Witek – skrzypce i Artura Jaronia – fortepian. W programie koncertu znajdą się utwory I.J. Paderewskiego, W. A. Mozarta, a w drugiej części, utrzymanej w nieco „karnawałowym” nastroju m.in. Walc P. Czajkowskiego oraz Romans R. Gliera.
Ukraińsko-polski duet Ludmiły Worobec-Witek i Artura Jaronia od wielu lat współpracuje ze sobą, nagrywając płyty z muzyką kameralną i salonową oraz koncertując w kraju i za granicą. Początek koncertu o godz. 18.00 w Sali Lustrzanej w Tarnowie. Bilety w cenie 15 i 10 PLN do nabycia bezpośrednio przed koncertem.

Dodatkowych informacji udziela biuro koncertowe Centrum Paderewskiego pod numerem telefonu 14 621 09 21.

Ludmiła Worobec-Witek - skrzypce

Ludmiła Worobec-Witek urodziła się w Żydaczowie na Ukrainie. Ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Talentów imienia Salomei Kruszelnickiej w klasie skrzypiec profesor Aleksandry Derkacz. Dalszą naukę kontynuowała w Lwowskim Konserwatorium imienia Mikolaja Łysenki pod kierunkiem tego samego pedagoga, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Brała udział w regionalnych i ogólnokrajowych konkursach, na których zdobywała specjalne wyróżnienia za interpretację muzyki rosyjskiej i radzieckiej. Od 1991 roku mieszka i pracuje w Polsce. Jest koncertmistrzem I skrzypiec Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Prowadzi bogatą działalność artystyczną, jako solistka i kameralistka.

Występowała m.in. z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej, z orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Świętokrzyskiej, Opolskiej, Szczecińskiej oraz Toruńską Orkiestrą Kameralną, Tomską Orkiestrą Kameralną (Rosja), Lwowską Orkiestrą Kameralną „Wirtuozi Lwowa”. Współpracowała z wybitnymi polskimi dyrygentami: Jerzym Maksymiukiem, Agnieszką Duczmal, Jerzym Salwarowskim, Szymonem Kawallą, Józefem Wiłkomirskim, Markiem Traczem, Czesławem Grabowskim. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. Muzycznych Spotkaniach Wschód-Zachód w Zielonej Górze, Festiwalach im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju oraz festiwalach muzyki kameralnej w Leżajsku, Lublinie, Orońsku i Jędrzejowie. Kilkakrotnie występowała w Muzeum Narodowym w Warszawie i Wilanowie w ramach cyklicznych imprez oraz w Niemczech i Szwecji.

Dokonała nagrań dla Radia Kielce. Dużym powodzeniem cieszą się jej płyty kompaktowe „Przeboje Salonu Muzycznego” (DUX-0263), „Poeme” (DUX-0151) oraz „Bach, Mendelssohn” (DUX 0343). Za działalność artystyczną arystka otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.


Artur Jaroń - fortepian

Urodził się w Kielcach. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu profesor Ireny Sijałowej-Vogel. Ukończył studia podyplomowe w Konserwatorium Odesskim w klasie profesora Anatolija Kardaszowa. Odbył kursy mistrzowskie pod kierunkiem profesor Wiery Gornostajewej i Guntera Ludwiga.

Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował z większością polskich orkiestr na czele z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie oraz zespołami filharmonicznymi w Białymstoku, Bydgoszczy, Koszalinie, Kielcach, Katowicach, Lublinie, Jeleniej Górze, Olsztynie, Opolu, Szczecinie, Słupsku, Toruniu, Wałbrzychu, Rzeszowie, Zielonej Górze, Gdańsku. Koncertował za granicą w Niemczech, Szwecji, Danii, Słowacji, Rosji, na Litwie, Łotwie i Ukrainie. Współpracował z gronem wybitnych polskich dyrygentów, by wspomnieć nazwiska Jerzego Maksymiuka, Jerzego Salwarowskiego, Marka Pijarowskiego, Agnieszki Duczmal, Tadeusza Wojciechowskiego. Jako kameralista współpracował m.in. z Teresą Żylis-Garą, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem i Adamem Zdunikowskim. Ponadto koncertował również z Ludmiłą Worobec-Witek, Saskią Szreder, Bartłomiejem Niziołem, Wieniawski Quartett, Multicameratą. Stale współpracuje z orkiestrą „Wirtuozi Lwowa”.

Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej. Ma w swym dorobku pięć płyt CD z muzyką solową i kameralną. Wśród dokonanych przez Artura Jaronia nagrań jest wyjątkowy rarytas, rzadko wykonywany i nagrywany Koncert na fortepian i skrzypce F. Mendelssohna-Bartholdy'ego.

Jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną Salon Muzyki Kameralnej w Kielcach.

Za działalność artystyczną i organizatorską otrzymał szereg prestiżowych nagród, m.in. nagrodę wojewody kieleckiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Nagrodę Miasta Kielc, statuetki Lidera Regionu w dziedzinie kultury, Złotego Emeryka. Odznaczony brązowym krzyżem zasługi.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A