Przegląd Kina Rumuńskiego
access_time 2007-01-23 22:46:38
W dniach 22 –26 stycznia 2007 roku Tarnowskie Centrum Kultury wraz z Rumuńskim Instytutem Kultury zapraszają na Przegląd Kina Rumuńskiego. W piwnicach TCK zaprezentowane zostanie 8 filmów, które obsypane zostały licznymi nagrodami na międzynarodowych festiwalach filmowych. Szczegóły dotyczące poszczególnych projekcji zamieszczamy w harmonogramie projektu.
Kinematografia rumuńska to odkrycie ostatnich dwóch lat - kolejne filmy zdobywają najwyższe uznanie i nagrody na najlepszych światowych festiwalach.
Także przegląd kina rumuńskiego zaprezentowany na Festiwalu Lato Filmów w Toruniu cieszył się dużą popularnością wśród publiczności i odbił się szerokim echem w mediach. Wśród proponowanych filmów można będzie zobaczyć miedzy innymi nagrodzone na wielu festiwalach obrazy :

"Śmierć Pana Lăzărescu" w reżyserii Cristi Puiu. Film ten otrzymał nagrody:
Główna Nagroda w sekcji "Un certain regard", Festiwal w Cannes (2005, Nagroda Specjalna Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (2005) Nagroda dla najlepszego reżysera, Nagroda publiczności, Nagroda dla najlepszego filmu rumuńskiego, Nagroda FIPRESCI oraz nagrody dla najlepszego aktora (Ion Fiscuteanu) i najlepszej aktorki (Luminiţa Gheorghiu) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Transylwania (TIFF), Cluj-Napoca (2005)
Sześćdziesięciotrzyletni starzec, pan Lăzărescu mieszka w bloku wraz z trzema kotami. Jego żona umarła a córka wyemigrowała do Kanady. Pewnego dnia poczuł się źle i wzywa pogotowie. Zanim przyjedzie karetka, prosi o pomoc sąsiadów. Nieco później, zbadawszy go i podejrzewając raka okrężnicy, lekarz postanawia umieścić go w szpitalu. W szpitalu stają jednak na przeszkodzie inne priorytety i starzec, wzięty za alkoholika, zostaje odesłany do innego szpitala, potem do kolejnego...
Coś, co na początku zdawało się zwykłą formalnością - zbadanie i wzięcie na obserwację medyczną pewnego starca, który wymiotował i narzeka na bóle głowy - przekształca się w nieustający koszmar.

"12:08 na wschód od Bukaresztu" w reżyserii Corneliu Porumboiu

Nagrody: Trofeum Camera d’Or i Nagroda Label Europa Cinema na Festiwalu w Cannes (2006), Nagroda dla najlepszego filmu w konkursie, dla najlepszego filmu rumuńskiego i Nagroda publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Transylwania (TIFF), Cluj-Napoca (2006) Cała Rumunia oglądała transmisję na żywo z tego jak wściekły tłum zmusił dyktatora Ceauşescu do ucieczki z Bukaresztu helikopterem.

W spokojnym miasteczku na wschód od stolicy, 16 lat od tej historycznej daty niejaki Jderescu, gospodarz pewnego programu w lokalnej telewizji zaprosił do studia dwóch gości, by podzielili się wspomnieniami rewolucjonistów. Jeden z nich to Pişcoci, stary emeryt, który pracuje czasami jako Święty Mikołaj, drugi to Mănescu, nauczyciel historii, który właśnie spłacił długi za napitki, wydając na to całą pensję.
Ci troje próbują odpowiedzieć wspólnie na pytanie, które prześladuje ich od 16 lat: czy w ich mieście była czy też nie było rewolucji?

Zbudowana z serii burleskowych epizodów z udziałem tych trzech sympatycznych postaci, ta smutna komedia osiąga punkt kulminacyjny w jednej z najlepszych scen kinematografii rumuńskiej wszechczasów: obłędny talk-show w zakurzonej lokalnej telewizji, z powalającym humorem, a przy tym z nadzwyczajnym efektem realności.
Na szczególną uwagę zasługuje również wstrząsający dokument "Dzieci z Dekretu" w reżyserii; Florin Iepan. W październiku 1966, Nicolae Ceauşescu wydał słynny Dekret nr 770, który zabraniał Rumunkom dokonywania aborcji, pod karą pozbawienia wolności. Jedynie kobiety, które przekroczyły wiek lat 40, albo miały już przynajmniej czworo dzieci miały prawo do przerwania ciąży.

Filmy te poruszają kwestie uniwersalne oraz charakterystyczne dla tego regionu świata. Serdecznie zapraszam na projekcje filmów. Bilety w cenie 3,- zł można zakupić w TCK w przedsprzedaży lub na 1 godzinę przed seansem.


PROGRAM Przeglądu Kina Rumuńskiego w Tarnowskim Centrum Kultury 22-26.01.2007r.22 stycznia 2007
poniedziałek


17.00 - "Włoszki" reż.: Napoleon Helimis, prod.: Rumunia 2004 r.
18.30 - "12;08 na wschód od Bukaresztu" reż.: Cornelius Porumboiu, prod.: Rumunia 2006r.

23 stycznia 2007
wtorek


17.00 - " Śmierć Pana Lăzărescu" reż.: Cristi Puiu, prod.: Rumunia 2005r.

24 stycznia 2007
środa


17.00 - "Papier będzie niebieski" reż.: Radu Muntean, prod.: Rumunia 2006r.
18.45 - " Tak spędziłem koniec świata" reż.: Celin Mitulescu, prod.: Rumunia-Francja 2006r.

25 stycznia 2007
czwartek


17.00 - "Dzieci z Dekretu: reż.: Florian Iepan, prod.: Rumunia 2004r. (dokument)

26 stycznia 2007
piątek


17.00 - "Filantropia" reż: Nae Caranfil, prod.: Rumunia-Francja 2002r.
19.00 - "Zachód" reż.: Cristian Muniu, prod.: Rumunia 2002r.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A