Dzień świętego Patryka w piwnicach TCK (relacja, zdjęcia i nagrania)
access_time 2007-03-18 14:44:42
W piwnicach TCK odbyła się kolejna impreza w ramach trwających w Tarnowie od niedzieli "Dni Irlandzkich". Wystąpił zespół Danar z muzyką celtycką. Rozstrzygnięto również konkurs o Irlandii.
Co roku od setek lat w Irlandii czci się swego patrona św. Patryka. Jest to jedyne święto tego kraju kultywowane poza jego granicami, również w Polsce. Od dwóch lat obchodzone jest 17 marca w piwnicach TCK. W sobotni wieczór odbyła się uroczysta biesiada "Wieczór św. Patryka", a jego gwiazdą był zespół Danar.

Na wstępie spotkania głos zabrał dyrektor TCK - Tomasz Kapturkiewicz.

Tomasz Kapturkiewicz o Dniach Irlandzkich

lub->POBIERZ


Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs o Irlandii; finał odbył się 13 marca w III LO w Tarnowie, głównym organizatorem tego konkursu w szkole była Elżbieta Nykiel. Nagrody wręczała dyrektor III LO Maria Fistek.
Wyniki konkursu:
1 m. Aleksandra Stańczyk IV LO
2 m. Anna Wójcik III LO
3 m. Katarzyna Chwał III LO

Wicedyrektor o konkursie i jego wynikach:

lub->POBIERZ


danarMaria Fistek wyraziła również podziękowanie dyrektorowi TCK za dotychczasową współpracę oraz dodała, że ma nadzieję tę współpracę kontynuować.

W uroczysty wieczór biesiady wystąpiła gwiazda - zespół Danar z muzyką irlandzką, nie tylko dla miłośników muzyki celtyckiej, ale i dla tych, którzy Irlandię znają z pracy, opowiadań czy zdjęć. Zespół zadebiutował w 2004 roku na Festiwalu Kultury Celtyckiej, w swojej twórczości nawiązuje do nowoczesnego folku irlandzkiego - ceol nua. Nazwa zespołu Danar (irl. obcy, barbarzyńca) określa podejście artystów do interpretacji muzyki irlandzkiej. W ich twórczości odnajdujemy, np. elemeny jazzu, puls swingu, bossa-novy. Muzycy wystąpili w składzie: Małgorzata Mycek – śpiew; Ewelina Grygier – drewniany flet poprzeczny, whistle; Patrycja Napierała – bodhran, cajon, udu, darabuka, instrumenty perkusyjne; Tomasz Biela – gitara, śpiew.

Zaprezentowali spokojną, nastrojową muzykę skłaniającą do refleksji, co widać po reakcjach widowni. W celu ożywienia publiczności współorganizatorki dzisiejszego spotkaniataniec - Dorota Uchwat i Halina Wrońska, zachęciły zebranych do wspólnej zabawy - tańca irlandzkiego. W czasie przerwy w koncercie można było odwiedzić irlandzki barek, gdzie podawano m.in. zielone piwo, oczywiście tylko dla dorosłych. Dla nieco młodszej publiczności przygotowano inne propozycje. Można było również wzbogacić swoją wiedzę na temat Zielonej Wyspy, dzięki przygotowanym folderom o kulturze, tradycjach, walorach krajobrazowych kraju świętego Patryka.

Osoby, które chciały posłuchać dłużej zespołu, mogły uczestniczyć w jednej z tradycji irlandzkich - tzw. sesji. Ta część spotkania z muzykami usatysfakcjonowała miłośników nieco żywszych rytmów. Była możliwość zatańczenia, śpiewania, bliższego poznania artystów.

Małgorzata Mycek o tej tradycji:

lub->POBIERZ


Małgorzata Mycek o atmosferze w czasie koncertu:

lub->POBIERZ


Impreza zorganizowana była wspólnie przez TCK i III LO w Tarnowie. Honorowy patronat nad "Dniami Irlandzkimi" objęła Ambasada Irlandzka, a koncert zorganizowany został przy wsparciu Fundacji Kultury Irlandzkiej.

tekst i nagrania: Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl %%br%%
Komentarze...