"Vitae Valor"-dzien drugi.
access_time 2006-12-17 11:50:48
Podczas drugiego dnia festiwalu nie zabrakło atrakcji dla najmłoddszych. Organiztorzy przygotowali dla nich zabawę choinkową oraz projekcje animowanego filmu "Asterix i Wikingowie".

Kolejny dzień festiwalowy zaczął się od filmu dla najmłodszych, kino zostało wypełnione po brzegi. Projekcje filmową uprzedziła 15 minutowa zabawą choinkowa, podczas której młodzież ze Stowarzyszenia Akademickiego "Tratwa" oraz uczniowie V i VII LO wystawili krótką inscenizacje pt. "Astrix i Obelix"

"POPIÓŁ I DIAMENT" to kolejny, należący do ścisłej polskiej klasyki, film Andrzeja Wajdy, który mogliśmy zobaczyć podczas trwania festiwalu. Film wyreżyserowany w 1958 roku na podstawie książki Jerzego Andrzejewskiego wzbudzał kontrowersje kiedyś tak i teraz. Poruszone w nim problemy młodych ludzi z rodowodem AK-owskim, którzy musza funkcjonwać w komunistycznej Polsce, lecz przeszłość pozbawia ich szans na nowe życie w niepodległym kraju. Niepowtarzalny nastrój filmu zbudowany został dzięki wszechobecnemu symbolowi. Choć opinie na temat tego filmu są różne nie zmienia to faktu, że jest to najważniejszy film polskiej kinematografii. Ten film sam się broni.

Po projekcji odbyła się burzliwa dyskusja prowadzona przez red. Bartosza Staszczyszyna (Tyg. Powszechny) i Jerzego Świtka.

"MIASTO GNIEWU"- w reżyserii Paul Haggis przyciągnął do kina tłumy, zabrakło miejsc, ale organizatorzy zadbali o dodatkowe krzesła. Tytułowe "miasto gniewu" to Los Angeles, o ironio inaczej zwane „miastem aniołów”, w którym krzyżują się losy wielu ludzi odmiennych poglądów i wyznań. 36 godzin, w których rozgrywa się akcja filmu ukazuje zwykłych mieszkańców miasta, których drogi się krzyżują, ale nie będzie to zwykłe spotkanie, a raczej czołowe zderzenie.

 

Ula

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze...