Chóralne i festiwalowo
access_time 2006-09-22 15:44:13
W sobotni poranek (23 września) w Kościele Matki Bożej Fatimskiej znowu zabrzmią głosy chóralne. Po sześcioletniej przerwie w Tarnowie odbędzie się Festiwal Chórów. Po porannych przesłuchaniach, wieczorem w Bazylice Katedralnej wszystkie chóry wezmą udział w liturgii.

Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w kościele Matki Bożej Fatimskiej od 9.00. do 14.00, natomiast koncert galowy rozpocznie się o 19:00 w Bazylice Katedralnej. Bezpośrednio przed Koncertem Galowym o godz. 18.00 wszystkie chóry wezmą udział w uroczystej liturgii pod przewodnictwem Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca wykonując wszystkie śpiewy liturgiczne wspólnie.

 

Na festiwal zgłosiło się 14 chórów, podczas Mszy św. wystąpi więc jeden wielki chór składający się z ponad 500 chórzystów. Prezentacje chórów oceniać będzie jury składające się z najwyższych autorytetów w tej materii w Polsce. Przewodniczącym jury będzie ks. prof. dr hab. Andrzej Zając - kierownik katedry Muzyki Kościelnej PAT w Krakowie, a członkami: prof. dr Jerzy Kurcz z krakowskiej Akademii Muzycznej i dr Włodzimierz Siedlik - dyrygent chóru Polskiego Radia w Krakowie.

 

Głównym organizatorem festiwalu jest Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie przy współudziale Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa. Honorowym patronatem - obok Biskupa Tarnowskiego - festiwal objęli Prezydent Miasta Tarnowa Mieczysław Bień i Starosta Powiatu Tarnowskiego Zbigniew Karciński.

Komentarze...