Rocznica 'Cudu nad Wisłą'
access_time 2006-08-14 15:42:11
13 sierpnia 1920 roku rozpoczęła się jedna z najważniejszych bitew w hitorii Polski. Bitwa warszawska, nazwana później "Cudem nad Wisłą", miała znaczący wpływ nie tylko na dzieje naszego kraju, ale również całej Europy.
Walka polskich żólnierzy pozwoliła na powstrzymanie wojsk sowieckich przed szturmem na zachodnią część Europy. Dzisiaj, walka ta uznawana jest za 18 najważniejszą bitwę na świecie. Dzięki znakomitemu zmysłowi taktycznemu Józefa Piłsudskiego, manewr powiódł się i wojska polskie pokonały wroga.

Na dzień 15 sierpnia w Tarnowie planowane są obchody kolejnej już rocznicy tej ważnej bitwy.

Program obchodów tego ważnego dnia, znajduje się poniżej:

12.00 - Katedra - Msza św. w intencji Ojczyzny

13.00 - Przemarsz pod Grób Nieznanego Żołnieża
-"Sceny historyczne" w wykonaniu aktorów Tarnowskiego Teatru
-Wystąpienie Prezydenta Miasta
-Oddanie hołdu bohaterom Cudu nad Wisłą
13.30 - Amfiteatr - Koncert Tańców Narodowych
Wystąpią:
Sumadija Serbian Folk Dance Ensamble
Zespół Pieśni i Tańca Świerczkowiacy

SUMADIJA SERBIAN FOLK DANCE ENSAMBLE
Serbski zespół Pieśni i Tańca powstał w 1969r. przy Sava Serbian Orthodox Cathedral w Milwaukee, w Stanach Zjednoczonych. Zespół poprzez swoje piosenki i tańce ludowe opisuje tradycje i kulturę narodu serbskiego. Sumadija Serbian Folk Dance Ensamble bardzo żywo uczestniczy w życiu kulturalnym Milwaukee, biorąc udział w licznych festiwalach i festynach.

Zespół pieśni i tańca "ŚWIERCZKOWIACY"
Działa od czterdziestu lat. Jego historię tworzy przeszło 500 osób, sto miejsc w Polsce, gdzie odbyły się koncerty "Świerczkowiaków". Powstanie "Świerczkowiaków" ma głębokie korzenie. Już w 1959 r. w Domu Kultury przy Zakładach Azotowych działała kapela ludowa prowadzona przez Józefa Bryndala. Powołanie zespołu pieśni i tańca było inicjatywą Jerzego Szawicy, ówczesnego kierownika Domu Kultury Zakładów Azotowych oraz utalentowanego muzyka - Kazimierza Ożgi. Pierwsze spotkania i próby odbyły się jesienią 1962 r. Obecnie choreografem zespołu jest Wiesława Hazuka, chórmistrzem - Eugeniusz Sitko, zaś kierownikiem artystycznym i muzycznym - Andrzej Radzik. Zespół Pieśni i Tańca "Świerczkowiacy" znany jest nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Koncertował m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Libii, Mołdawii, Turcji, Słowacji, Chorwacji, na Węgrzech, uczestniczył w wielu festiwalach zagranicznych. Dlatego też miano ambasadora polskiej kultury jest w pełni uzasadnione.

%%br%%
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A