Kwartet Prima Vista w Centrum Paderewskiego
access_time 2006-10-02 16:57:20
Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna zaprasza na koncert, podczas którego wystąpi, należący do czołowej grupy zespołów kameralnych w Polsce - Kwartet Prima Vista. Tworzą go wybitni muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej – Sinfonii Varsovii: Krzysztof Bzówka (skrzypce), Józef Kolinek (skrzypce), Jerzy Muranty (wiolonczela), Dariusz Kisieliński (altówka).

W repertuarze zespołu znajdują się kwartety Józefa Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Franciszka Schuberta, Antonina Dvoraka, Aleksandra Borodina i Karola Szymanowskiego. Zespół grywa również muzykę salonową XIX i XX wieku. Koncertował na Zamku Królewskim w Warszawie, w Łazienkach Królewskich, w Warszawskiej Zachęcie, w Studiu S-1 Polskiego Radia  i w Belwederze.

Był gościem Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, Festiwalu Muzyki Kameralnej, „Wieczory w Arsenale” we Wrocławiu, Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach – Zdroju, Festiwalu Muzycznego w Łańcucie. Koncertował w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Kanadzie, USA , Japonii i Korei Płd. Często wykonuje kameralne wersje koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina z takimi solistami jak Ewa Pobłocka, Krzysztof Jabłoński, Janusz Olejniczak i Piotr Paleczny, a także kameralną wersję „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego z Konstantym Andrzejem Kulką i Janem Staniendą.

Wszyscy członkowie kwartetu Prima Vista byli gościnnymi profesorami w Letniej Akademii w Toyama w Japonii i w Suwon Uniwersity w Korei Południowej. Członkowie Kwartetu Prima Vista są również cenionymi muzykami studyjnymi. Brali udział w nagraniach muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera i Krzesimira Dębskiego. Towarzyszyli w nagraniach płyt wielu muzyków jazzowych m.in. Henryka Miśkiewicza, Zbigniewa Namysłowskiego i Krzysztofa Herdzina oraz takich wykonawców jak Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Grzegorz Turnau, Tytus Wojnowicz i Michał Bajor.

Kwartet Prima Vista nagrał jedenaście płyt kompaktowych dla firmy DUX i Winther & Winther. Pięć z nich otrzymało nominacje do nagrody Fryderyka, a trzy płyty te nagrodę zdobyły (kameralna wersja koncertów Chopina z Piotrem Palecznym i „Cztery pory roku” Vivaldiego z Konstantym Andrzejem Kulką – Fryderyki ’99 oraz kameralna wersja koncertów fortepianowych Bacha z Waldemarem Malickim i Tamarą Granat – Fryderyk 2000). Dwa albumy („Cztery pory roku” i Koncert e-moll Chopina) zdobyły również tytuł „Platynowej płyty”, a najnowsza płyta zespołu – „Siesta” z saksofonistką Aliną Mleczko została nominowana do nagrody Fryderyk 2003.

Od maja 2003 roku, Prima Vista działa jako samodzielny zespół w ramach Warszawskiej Opery Kameralnej. Skrzypek Krzysztof Bzówka jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Henryka Palulisa. Od 1987 roku jest członkiem orkiestry Sinfonia Varsovia, a od 1997 solistą tejże Orkiestry. Jako solista wykonywał Concerto Grosso Marty Ptaszyńskiej pod dyrekcją Yehudi Menuhina w Niemczech i Francji. Józef Kolinek (skrzypce), pierwszym jego nauczycielem była prof. Marta Suchecka. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zenona Płoszaja. Laureat konkursów im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu i im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Od 1978 roku gra w Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka i w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Był członkiem Kwartetu Varsovia, orkiestry Sinfonia Helvetica Grzegorza Nowaka oraz Menuhin Festival Orchestra. Ukończył również studia menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Dariusz Kisieliński – altówka. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie skrzypiec prof. Michała Trojanowskiego i w klasie altówki prof. Błażeja Sroczyńskiego. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego w Poznaniu. Doskonalił swoje umiejętności na stypendium w Banff w Kanadzie. Od 1988 roku gra w Sinfonii Varsovii. Jerzy Muranty wiolonczelista, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza i prof. Jerzego Andrzejczaka. Koncertmistrz wiolonczel w orkiestrze Warszawska Sinfonietta oraz w Polskiej Orkiestrze Radiowej. Obecnie gra w Sinfonii Varsovii i Menuhin Festival Orchestra.

Podczas koncertu w Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej usłyszymy kwartety smyczkowe znakomitych kompozytorów Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Juana Crisostoma de Arriagi.

Początek koncertu o godz. 18.00, bilety w cenie 10 i 15 PLN do nabycia bezpośrednio przed koncertem. Dla niezmotoryzowanych melomanów możliwość skorzystania z autokaru (po wcześniejszej rezerwacji), który wyjedzie do Kąśnej sprzed Tarnowskiego Teatru o godzinie 17.00. Dodatkowe informacje w biurze Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, ul. Rynek 9 lub pod numerami tel.: 014 621 09 21, 014 689 90 08 oraz na stronie internetowej: www.paderewski.tarnow.pl

Komentarze...