Tarnowskie Spotkania z Fantastyką
access_time 2006-09-26 19:52:45
"Organizujemy już Alchemikon szósty raz - mówi Marcin, jeden z organizatorów imprezy. - Przede wszystkim dlatego, że sami jesteśmy wielbicielami fantastyki. Konwenty fanów fantastyki odbywały się w innych miastach, a my chcieliśmy,żeby w Tarnowie też była taka impreza. Bo przecież nie każdy - z przyczyn finansowych, czy z braku czasu - może sobie pozwolić na dalszy wyjazd. Początkowo impreza była pomyślana głównie dla mieszkańców Tarnowa, ale z każdą kolejną edycją okazywało się, że mamy coraz więcej gości z innych miast, więc teraz możemy powiedzieć, że jest to impreza ogólnopolska" - stwierdza z dumą Marcin. Alchemikom czas zacząć. W sobotę i niedzielę wszyscy zgromadzeni w kawiarni "Alchemik" przy ulicy Żydowskiej wyruszą w świat fantastyki.

Chyba nie ma osoby, która nigdy nie zachłysnęła się baśniowym światem w całym jego ogromie. Począwszy od wysłuchiwania bajek o Czerwonym Kapturku, przez dziecięce zabawy z odgrywaniem wymarzonych ról, aż do poważniejszej literatury czy filmów fantastyczno-naukowych. Wiele osób wspomina pierwsze zetknięcie z herosami z książek, czytanych często przy świetle latarki pod kołdrą. Wspomina z łezką rozrzewnienia w oku i z żalem, że ten rumieniec ekscytacji na twarzy to już przeszłość, to nie wróci...Są też inne osoby - te, przed którymi jeszcze nie otworzyły się wrota królestwa wyobraźni, Ci, którzy na razie dosyć nieśmiało próbują badać olbrzymi, baśniowy świat. Przed nimi wiele wzruszeń, kilometry nieprzeczytanych jeszcze książek, nieobejrzanych filmów i przede wszystkim specyficzne emocje, dostępne tylko "tym, co pierwszy raz..."

 

Tych, którzy uwielbiają fantastykę i tych, którzy się jeszcze z nią nie spotkali, kawiarnia "Alchemik" serdecznie zaprasza na trzydniową imprezę "Tarnowskie Spotkania z Fantastyką - ALCHEMIKON", która odbędzie się  w dniach 29 września  - 1 października br. "Często pytają nas jak taka impreza wygląda - mówi Adrian, jeden z organizatorów "Alchemikonu". Zaczynamy  w piątek o godz. 18.00, dzień zakończymy pewnie około północy. W sobotę zaczynamy o 11.00, też do północy, a w niedzielę od 11.00 do 16.00. Podczas trwania Alchemikonu w różnych salach odbywają się równocześnie różne atrakcje - konkursy, prelekcje, warsztaty. Uczestnicy sami wybierają w czym chcą wziąć udział. Jeśli chodzi o konkursy, to każdy znajdzie coś dla siebie - do udziału w większości nie potrzeba dużej wiedzy na tematy fantastyczne, wystarczy poczucie humoru, wyobraźnia i kreatywność. Liczy się przede wszystkim dobra zabawa. Prelekcje i warsztaty dotyczą tematów związanych z szeroko pojętą fantastyką. Można się dowiedzieć i nauczyć wielu ciekawych rzeczy. No i przede wszystkim pograć w Role Playing Games".

 

Gry RPG (ang.Role Playing Games) powstały w latach 60-tych. Najtrafniejszym tłumaczeniem na polski jest określenie - gry fabularne. Role Playing Games, jak sama nazwa wskazuje, polegają na odgrywaniu ról. Prawie cała gra toczy się w wyobraźni graczy oraz Mistrza Gry. Mianem MG określa się osobę biorącą udział w rozgrywce, która kreuje cały świat. Jest ona niejako arbitrem, rozsądza wszystkie sprawy i kieruje nad przebiegiem rozgrywki. Gracze siedzą przeważnie przy stoliku z MG i decydują co robi ich wyimaginowany bohater w danej chwili. Kazdemu bohaterowi przypisana jest cała lista cech ,które mają za zadanie odzwierciedlić co umie nasza postać,a co nie . Przykładowo : siła, zręczność ,inteligencja ,celność, mądrość. Gry RPG nie tylko rozwijają wyobraźnię ale pomagają również oderwać się od codzienności i spróbować smaku przygody.

 

"Dla osób, które nigdy jeszcze nie grały w RPG - mówi Marcin - przygotowaliśmy specjalne sesje, na których będą się mogli przekonać na czym to polega. Na Alchemikonie odbędą się też LARP-y (Live Action Role Playing Games), czyli odgrywanie "na żywo"jakiejś postaci". "Ponadto - dodaje Adrian - odbędą się  prelekcje między innymi o prowadzeniu gier fabularnych, pisaniu larpów, testowaniu nowych gier za oceanem, broni palnej, komiksach. Jednym z gości specjalnych imprezy będzie  Ryszard Ścigała, doktor  nauk technicznych, do 2006 r. Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach. Przyjedzie także  Ignacy Trzewiczek, szef wydawnictwa Portal i  Wojtek Rzadek, wielokrotny zdobywca pucharu Mistrza Mistrzów. Tak więc tegoroczny program zapowiada się bardzo interesująco".
Serdecznie zapraszamy!

 

Akredytacja: 25 złotych do 24 września, 30 zł po 24 września.  Zapisy w kawiarni "Alchemik" poniedziałek-sobota godz. 11.00-23.00, niedziela godz. 16.00-22.00.

Komentarze...