Światowy Dzień Serca w Tarnowie
access_time 2006-09-24 15:21:42
Najważniejsze jest nasze serce i to nie tylko dlatego, że bije mocniej kiedy się zakochujemy, ale przede wszystkim dlatego, że decyduje o długości naszego życia. Warto o nie dbać. A jak to robić - o tym informowali dzisiaj na Rynku specjaliści.

Na tarnowskim Rynku odbył się dzisiaj trzeci Światowy Dzień Serca. Na świecie obchodzony jest już po raz siódmy. "Akcja pod nazwą - ile lat ma Twoje serce, to akcja, która ma na celu szerzenie profilaktyki chorób serca. Chcemy zachęcić ludzi, do tego, by dbali o właśnie serducho, zdrowo się odżywiali, uprawiali sporty i uczestniczyli w badaniach profilaktycznych. Takie badania były prowadzone dzisiaj na Rynku - mówi Katarzyna Witecka, prezes z Fundacji "Wspomóż serce".
 
W akcję włączyły się szpitale tarnowskie i Przychodnia Specjalistyczna im. Marii Curii-Skłodowskiej. Pielęgniarki i lekarze mierzyli ciśnienie, sprawdzali poziom cholesterolu, informowali, jakie objawy mogą być niepokojące, jak ustrzec się stanu przedzawałowego i zawału. Lekarze z przychodni Geronimo prowadzili badania na osteoporozę. Sprzedawcy zdrowej żywności przekonywali o konieczności prawidłowego doboru diety. I wszystko po to, aby uświadomić tarnowianom, że od tego jak traktujemy nasze serce zależy długość i jakość życia. "Tarnowianie dopisali. Dowiadywali się o akcji albo z mediów, albo po prostu przechodząc zatrzymywali się. Z roku na rok coraz więcej tarnowian przychodzi porozmawiać i wziąć udział w tej akcji. Cieszy nas to" - podkreśla Katarzyna Witecka.
 
Gościem akcji był również wiceprezydent Andrzej Sasak. Zapytaliśmy kandydata na prezydenta Tarnowa czy brał udział w badaniach. "Badałem się dzisiaj, wszystko jest w porządku. Od czasu do czasu trzeba kontrolować swój organizm. Takie akcje są ważne, bo są po to, byśmy świadomie prowadzili nasze życie, abyśmy nie dostawali się w ręce lekarzy dopiero wtedy, gdy jest z nami źle. Od nas samych zależy bardzo wiele. Jeśli dobrze się odżywiamy, uprawiamy sport, prowadzimy higieniczny tryb życia, no to mamy duże szanse na długie życie. To spotkanie ma charakter pikniku, na którym dowiadujemy się, jak dobrze żyć. Sam staram się prowadzić aktywny tryb życia. Cały rok pływam, staram się również biegać i gram w siatkówkę. A w zimie jeżdżę na nartach. Myślę, że to da dobre efekty w postaci zdrowego serca" - mówi wiceprezydent Sasak.

 

Podobno Tarnów jest jednym z najzdrowszych miast dla mężczyzn. Ale lepiej byłoby, gdyby miało etykietkę - miasto zdrowych mieszkańców. Za rok znowu Światowy Dzień Serca.

 

%%br%%

BB
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk@tarnow.net.pl

Komentarze...