Premiera Teatralna - Upadek kamiennego domu
access_time 2006-06-17 23:25:04
Dzisiaj na deskach tarnowskiego teatru odbyła się premiera dramatu Romana Brandstaettera "Upadek kamiennego domu". Adaptacji i reżyserii podjął się wybitny pisarz Kazimierz Braun. W roli głównej zagrała Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Romana Brandstaettera. Urodził się on w Tarnowie 3 stycznia 1906 roku. Dramat oglądany dzisiejszego wieczoru przez tarnowskich widzów został napisany przez pisarza i poetę w 1950 roku w Zakopanem. Profesor Kazimierz Braun, aby przygotować i wystawić spektakl przyleciał specjalnie do Tarnowa ze Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka od 1985 r. i pracuje jako wykładowca na uniwersytecie w Buffalo.

 

"Upadek kamiennego domu" to sztuka o winie, odpowiedzialności, o prawie człowieka do strachu, o sile moralnej. W realizacji sztuki udział wziął bardzo ceniony w Polsce muzyk i kompozytor. Roman Zubek, który jest założycielem i wieloletnim dyrektorem Podstawowej Szkoły Muzycznej i Liceum Muzycznego im. Ignacego Jana Paderwskiego w Tarnowie, twórcą i dyrygentem Dziecięcej i Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej, przygotował do tej sztuki aranżację i wybór muzyki.

 

Zapraszamy do obejrzenia sztuki.


fot. Michał Stańczyk

Komentarze...